eOstroleka.pl
Ostrołęka,

15 lat służby. Ten policjant uczcił to... maratonem

REKLAMA
zdjecie 5557
REKLAMA

Jak przekonują funkcjonariusze, będąc policjantem można realizować także swoje pasje, które bez wątpienia przydają się w policyjnym rzemiośle. Taką pasją, m.in. jest sport, który od wielu lat uprawia mł. asp. Daniel Opęchowski. Funkcjonariusz posiada pierwszy stopień mistrzowski w karate kyokushin – 1 dan. W ostatnim czasie policjant chcąc uczcić 15-lecie służby w Policji wziął udział w Maratonie Warszawskim.

Jak sam wskazuje policjant, decyzja o starcie była spontaniczna, a przygotowania ograniczały się jedynie do krótszych dystansów. Mimo to, jego doświadczenie sportowe pozwoliło mu zmierzyć się z tym wyzwaniem i ukończyć maraton z czasem 4 godziny 41 minut i 2 sekundy. W kategorii mężczyzn M30 zajął miejsce 4606, natomiast w klasyfikacji służb mundurowych uplasował się na 207. pozycji.

Udział w maratonie był dla niego symbolem przełamania kolejnego etapu w życiu zawodowym i dowodem na to, że 15 lat służby to dopiero początek. Ta rocznica oznacza również możliwość przejścia na emeryturę, ale na razie nie planuje zwalniać tempa. Dziękuje wszystkim, którzy wspierają go na co dzień – zarówno w pracy, jak i poza nią. Przed nim kolejne wyzwania, bo służba trwa!

- Przypominamy, że najbliższy nabór do Policji jest już 30 października br. Osoby, które chcą realizować swoje pasje w naszych szeregach zachęcamy do odwiedzin i składania dokumentów aplikacyjnych do naszej formacji. Policjanci i pracownicy Zespołu Kadr i Szkolenia w Ostrołęce pod numerem telefonu 47 704 14 68 odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące do naboru do Policji - wskazuje nadkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy ostrołęckiej policji.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gratulacje, 22:08 15-10-2024,   34%
Gratulacje Panie policjancie jak domyślam się w 2009 roku sje Pan przyjmował do służby wtedy każdy się pchał tam jeszcze trochę inne czasy i inni współpracownicy. Szkoda że po 15lataxh nie ma Pan pełnej emerytury bo myślę że dalbg Pan już Sophie dzidę i poszedl na sałatę albo jakiegoś kierowcę bombowca.  Zainteresowanie pana zawodem jest słabe w obecnych czasach h każdy chce być influenserem. Myślę że jest Pan bardzo wysportowany ale miimo to lepiej uważać zawsze byłe lump nieraz pod sklepem wyjmie tulipana albo nóż j bieda gotowa ale Pan to pewnie wie bo zna Pan służbę. Jeszcze raz ogromne gratulacje a odemnie taka rada jak poczuje Pan zmęczenie to kierunek emerytura dziękuję za 15lat sluzby dla.spoleczenstwa  
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~123, 08:13 16-10-2024,   -
To jest gość! Pozdrowienia z OKKK.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~powinien iść na emeryture, 18:25 16-10-2024,   -
@~123 Stare niezreformowane jeszcze przepisy emerytalne dla służb mundurowych przyciągają chętnych do policji. W tym roku do służby ma trafić 5,1 tys. nowych funkcjonariuszy, ale z danych tylko ze stycznia wynika, że chętnych będzie znacznie więcej. W Warszawie w styczniu wnioski złożyło 300 osób, w Gdańsku 250, w Lublinie kilkadziesiąt. Chętnych przybywa.

– W tym roku praktycznie codziennie zgłaszają się nowi kandydaci – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik KWP w Lublinie.

5140 osób zamierza w tym roku przyjąć policja. Pierwszy nabór jest planowany w marcu

Marcin z Podkarpacia dwa lata temu skończył ekonomię, a pracy szuka w Warszawie. – Zawsze chciałem być policjantem, a w stolicy miejsc jest więcej i są większe możliwości awansu – mówi „Rz". Właśnie przyjechał złożyć papiery. Ma nadzieję, że przejdzie procedurę kwalifikacyjną i jeszcze w tym roku zostanie przyjęty. Planuje, że po kilku latach wróci w swoje strony.

– W zeszłym roku do KSP wpłynęło ponad 4 tys. wniosków, czyli pół tysiąca więcej niż w 2010 r. Do służby przyjęto 579 osób – wyjaśnia Dorota Tietz z Komendy Stołecznej.

W Lublinie w 2011 r. papiery złożyło 3,3 tys. osób, a do służby przyjęto ok. 250. Na jedno miejsce było 13 osób. Janusz Wójtowicz zauważa, że coraz częściej policjantami chcą zostać ludzie po studiach. – U nas stanowią ok. 70 proc. ubiegających się o przyjęcie – mówi.

Ci, którzy przejdą testy i badania, znajdą się na tzw. liście rankingowej i kolejno będą przyjmowani do służby. Trafią na ok. 5,5 miesiąca do szkół policyjnych.

Mariusz Sokołowski, rzecznik KG Policji, zauważa: – Praca w policji jest pewna, z osłoną socjalną i przejrzystą ścieżką kariery. Do tego ciekawa.

Ale Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, sądzi, że powód jest inny: – Jeszcze tylko w tym roku obowiązują stare zasady przechodzenia na emeryturę, to zachęca.

PODCAST
Od poniedziałku do piątku o godzinie
7:30

POSŁUCHAJ


Od 1 stycznia 2013 r. rząd zmieni warunki. Emeryturę otrzyma ten, kto: będzie miał 25 lat służby i ukończone 55 lat.

Zdaniem policjantów wtedy zainteresowanie zawodem spadnie. – Trzeba będzie przepracować 35 lat – uważa insp. Szary. Dodaje, że praca jest trudna i słabo płatna. – Stres, harówka, nie mamy przywilejów. Od czasu transformacji zginęło 140 policjantów. Nie ma drugiej tak niebezpiecznej służby – mówi.

Ale ekonomiści zwracają uwagę, że młodzi ludzie zachowują się racjonalnie. – Zawsze w czasach spowolnienia lub perturbacji na rynku pracy młodzi chętniej szukają stabilnego zatrudnienia w administracji czy w służbach mundurowych. Tak dzieje się wszędzie w świecie – mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Inwest Banku SA.

W tym roku KGP planuje przyjąć do policji ponad 5,1 tys. osób (w ubiegłym przyszło 5,6 tys.). Najwięcej zatrudnią komendy w Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Pierwszy nabór rusza w marcu.

Zarobki nie są wysokie. Na początek około 1500 zł pensji, po kilku latach 2,5 tys. Do tego mundurówka (ok. 1800 zł rocznie).

Ale obecny szturm na policję nie oznacza, że wszystkie wakaty zostaną zapełnione. W zeszłym roku, bojąc się zmian emerytalnych, odeszło około 6 tys. policjantów. Nie wiadomo jeszcze, ile odeszło w pierwszych miesiącach tego roku, ale wiadomo, że zainteresowanych jest wielu. Zdaniem ekspertów do masowych odejść nie doszłoby, gdyby wiek emerytalny podnosić stopniowo.

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS, uważa, że nieprawdziwe są informacje, iż Trybunał Konstytucyjny mógłby zakwestionować to, że zmiany w systemie emerytalnym miałyby dotyczyć już pracujących funkcjonariuszy. – Trybunał reaguje, gdy zmiana przepisów jest gwałtowna. A o tym nie może być mowy w przypadku służb mundurowych – mówi Mordasewicz. Jako przykład podaje zapowiedź wydłużania wieku emerytalnego dla pracowników i przedsiębiorców.

– Zmiany mają być wprowadzone w tym roku, ale wydłużanie wieku emerytalnego ma zacząć się w przyszłym i przebiegać stopniowo. Tak samo powinny wyglądać zmiany w służbach mundurowych. Powinni w nich zostać wyłącznie ludzie na pięć lat przed przejściem w stan spoczynku – tłumaczy ekspert.

odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Igrzyska ostroleka, 12:57 16-10-2024,   -
Pod koniec września, podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nasz kraj zamierza ubiegać się o prawo do organizacji igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Trzynaście lat to szmat czasu, ale już dziś warto zrobić przegląd: co mamy, czego nam brakuje, a gdzie warto pomyśleć nad remontem. I – przede wszystkim – w jakim mieście najlepiej przeprowadzić tak wielką imprezę?

Roboczo założyliśmy, że gospodarzem "polskich" igrzysk mogą być: Warszawa, Kraków, Wrocław lub Gdańsk. Przeanalizowaliśmy, jaką infrastrukturą dysponują te miasta. Zanim jednak do tego przejdziemy, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: czego tak naprawdę potrzebuje organizator letnich igrzysk?

STADIONY, HALE, CENTRA. CO POTRZEBA DO ZORGANIZOWANIA IGRZYSK?

Z tą kwestią zwróciliśmy się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jego odpowiedź można w zasadzie streścić w jednym zdaniu: "to nie gospodarz musi dostosować się do igrzysk, a igrzyska do gospodarza". Nie ma żadnych limitów, jeśli chodzi o liczbę miejsc na trybunach. Nie ma wytycznych dotyczących obiektów.

MKOl zaznacza, by nie budować "na siłę" i w każdej inwestycji kierować się przede wszystkim dobrem obywateli. Tworzyć nowe areny tylko, gdy rzeczywiście jest takie zapotrzebowanie w regionie. Rekomenduje, by korzystać z tego, co jest. I to "nawet, jeżeli znajduje się poza miastem, regionem czy krajem". Ewentualnie przemyśleć budowę obiektów tymczasowych.

W tym momencie moglibyśmy w zasadzie zakończyć rozważania. Przecież nawet jeśli czegoś nie mamy, zawsze możemy zorganizować to poza miastem, regionem czy nawet krajem albo postawić arenę tymczasową. Oddzielmy jednak świat idei od realizmu. Bo to tak nie działa.

Żeby gościć igrzyska, trzeba złożyć ofertę lepszą od konkurentów. A oferta lepsza to ta, która gwarantuje imprezie spójność, nie rozrzucając jej na cały kraj. Patrząc na poprzednich i przyszłych organizatorów igrzysk, oto lista aren, które miasto-gospodarz powinno posiadać:
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
październik 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24  25 dk26 dk27
dk28  29 dk30  31  1  2  3
×