Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zarejestrowanych jest już ponad 12 mln profili. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści.
Większość spraw, jakie mamy do załatwienia w ZUS-ie możemy załatwić przez PUE. Dlatego warto mieć na PUE swój profil, by sprawy w ZUS-ie móc załatwiać bez konieczności wychodzenia z domu. Do tego PUE jest czynne przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu i tylko od użytkowników zależy, kiedy będą chcieli wysłać tą drogą np. wniosek czy dokument do Zakładu.
Założenie profilu trwa tylko kilka minut. Na stronie internetowej ZUS można znaleźć informacje, w jaki sposób to zrobić. Aby założyć profil, należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Takie potwierdzenie może nastąpić za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub podczas osobistej wizyty w ZUS lub e-wizyty.
Na swoim profilu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie zakładkę, w której zamieszczone są odpowiednie dane i usługi, z których można skorzystać. Przez PUE ZUS np. rodzice i opiekunowie mogą wysyłać wszystkie wnioski z zakresu świadczeń rodzinnych, a płatnicy składek mogą wysyłać dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe za siebie i pracowników. Mogą też przekazać wnioski np. o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, czy zadać pytanie dotyczące spraw ubezpieczeniowych. Świadczeniobiorcy i ubezpieczeni mogą samodzielnie tworzyć np. elektroniczne dokumenty na Platformie Usług Elektronicznych. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS, ponieważ jest podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu i można go przekazać instytucji, która tego oczekuje. Może to być np. potwierdzenie przysługującego prawa do emerytury czy renty – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Seniorzy tą drogą mogą np. złożyć wniosek o zmianę sposobu wypłaty świadczenia z adresu na rachunek bankowy. PUE pozwala również na bieżące sprawdzanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i kontrolowania wysokości opłacanych składek. Na PUE sprawdzimy, czy członkowie rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, a także obliczymy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną emeryturę.
Jedną z niewielu rzeczy, których przez PUE nie załatwimy, to przesłanie oryginałów dokumentów, niezbędnych np. do obliczenia kapitału początkowego czy renty. Wnioski o świadczenie możemy złożyć przez PUE, ale oryginały dokumentów będzie należało dostarczyć do Zakładu.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS jest cały czas rozwijana i unowocześniana, aby lepiej służyć klientom. Za jej pomocą można na przykład umówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę, by nie czekać w kolejce.