Dokładnie 101 lat temu I Batalion Pułku Morskiego oraz pododdziały 108 Pułku Ułanów Wojska Polskiego starły się pod Ostrołęką z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej. Nieopodal naszego miasta poległo wówczas wielu marynarzy.
Bitwa pod Ostrołęką to bitwa stoczona przez I Batalion Pułku Morskiego i pododdziały 108 pułku ułanów Wojska Polskiego z 18 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w ramach obrony państwa przed nawałą bolszewicką w wojnie polsko-bolszewickiej.
Łącznie w walkach o Ostrołękę, Rzekuń, Nową Wieś, Susk, Zabiele, Teodorowo, Laskowiec, Przytuły zginęło 53 marynarzy z I batalionu Pułku Morskiego. Ciała pochowano na polu walki.
Z ciekawostek, które przygotowali Jolanta Żubrowska i Jacek Karczewski z Fundacji Splot Pamięci, warto wspomnieć:
- O znaczeniu bitwy o Ostrołękę w początkach sierpnia 1920 świadczy fakt, że upamiętniono ją inskrypcją na jednej z Tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Inskrypcja z datą 5 sierpnia 1920 jest jedną z dwóch wzmianek o Ostrołęce w tym miejscu
- Marynarzy do Ostrołęki przywiózł 3 sierpnia 1920 r. pociąg pancerny Mściciel, który też wziął udział w walkach. Maszynistą tego pociągu był Dominik Złotkowski z Czarnowca, pomocnikiem Czesław Zalewski z Kaczyn Stara Wieś, palaczem Witold Mierzejewski z tej samej wsi.
ZOBACZ WIĘCEJ: Ostrołęka w wojnie polsko-bolszewickiej. 10 ciekawostek, które warto poznać