eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zmarł jeden z Żołnierzy Wyklętych – por. Wacław Załuska ps. „Sokół”

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
śp. porucznik Wacław Załuska "Sokół" zmarł w wieku 93 latśp. porucznik Wacław Załuska "Sokół" zmarł w wieku 93 lat
REKLAMA

 niedzielę 27 listopada zmarł w wieku 93 lat por. Wacław Załuska, pseudonim „Sokół”, jeden z Żołnierzy Wyklętych, walczących o polską wolność i niepodległość.

Urodzony w 1923 r. w Żyźniewie por. Wacław Załuska  jeden z najpiękniejszych okresów życia, jakim dla każdego człowieka są lata młodości, poświęcił walce o wolność ojczystej Ziemi Ostrołęckiej i całej Polski. Już jako 19-latek, przyjmując ps. „Sokół”, wstąpił w struktury Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję łącznika na placówce Troszyn ostrołęckiego obwodu AK. Po zakończeniu walk z Niemcami kontynuował działalność konspiracyjną skierowaną przeciwko nowemu, komunistycznemu zniewoleniu. 

Aresztowany w 1949 r., po brutalnym śledztwie został skazany w publicznym procesie w Ostrołęce, w którym sądzono ponad 70 osób, na 5 lat więzienia. Karę odbywał w więzieniach i kopalniach na terenie Polski, co przypłacił częściową utratą wzroku i zdrowia. Będąc człowiekiem głęboko przekonany o wierności złożonej przysiędze, podczas brutalnych przesłuchań przeprowadzanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Wacław Załuska nie zdradził ani swoich kolegów, ani poglądów. Wolność odzyskał dopiero  czerwcu 1953 r. w wyniku amnestii. Nie można było już mówić o wolności w pewnym jej wymiarze. Jako „wróg władzy ludowej”, jeszcze jako młody człowiek Wacław Załuska został pozbawiony możliwości tzw. awansu społecznego. 

Mimo to, powróciwszy do pracy na roli Wacław Załuska udowodnił, że Ojczyźnie można sumiennie służyć na wielu płaszczyznach. Ciężką pracę rolnika traktował jako służbę ludziom i ziemi, na której urodził się i wychował. Dzięki swojej postawie i głębokiemu poczuciu patriotyzmu, przekazanemu swoim potomkom, Wacław Załuska zyskał duży autorytet wśród mieszkańców Żyźniewa i okolicznych miejscowości Ziemi Ostrołęckiej. Zaangażowany w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pełnił również min. funkcję Prezesa ŚZŻAK koło Troszyn. Jako aktywny uczestnik walk o wolność Ojczyzny,  po 1989 r. był częstym uczestnikiem spotkań ze środowiskiem dzieci szkolnych i młodzieży, ukazując im przykład niezłomności i postawy patriotycznej. 

 Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w Kościele p.w. Świętego Wawrzyńca w Kleczkowie 30 listopada o godz. 11.30. Po nim trumna z ciałem zostanie pochowana na cmentarzu parafialnym  w Kleczkowie.

Cześć Jego Pamięci! 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×