eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zakłady pracy chronionej znikają z Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
Marek Olszewski, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta w Ostrołęce, fot. eOstrołęka.plMarek Olszewski, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta w Ostrołęce, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Firmy w Ostrołęce rezygnują ze statutu zakładów pracy chronionej. Jest to m.in. efekt zrównania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wypłacanego pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy. Obecnie w powiecie ostrołęckim istnieją tylko cztery zakłady pracy chronionej.

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Spowodowało to zrównanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla wszystkich pracodawców.

- Zakłady pracy chronionej muszą spełniać więcej rygorystycznych przepisów i to zniechęciło wielu pracodawców. Muszą mieć specjalny fundusz rehabilitacyjny, muszą pilnować wydatkowania z tego funduszu. Muszą również bardziej rozliczać się statystycznie z PFRON-em i to wszystko zniechęciło wiele tych zakładów. One po prostu jakby nie mają w tym interesu  – mówi pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Ostrołęka Marek Olszewski.

Pracodawcy z chronionego rynku pracy muszą także przestrzegać procentowego udziału osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Widząc trudności w zatrudnianiu osób z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności, pracodawcy wolą przyjąć do pracy osoby z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy bez większych zobowiązań. Firmy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z wyposażeniem stanowiska pracy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - dodaje Marek Olszewski.

Zrównanie dofinansowania do pensji pracowników niepełnosprawnych dla wszystkich pracodawców przyczyniło się także do braku atrakcyjnej pracy dla osób niepełnosprawnych.

- Z miastem Ostrołęka utworzyliśmy spółdzielnię socjalną, która zatrudnia obecnie 16 osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach. W większości są to jednak usługi sprzątające. Zatrudniamy też kilka osób w telemarketingu. Niestety na chwilę obecna nie mamy innych, bardziej atrakcyjnych zleceń – mówi Marek Olszewski.

źródło: wzasiegu.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×