eOstroleka.pl
Region,

Wspólne pomysły dla subregionu ostrołęckiego - dyskusja nad Regionalnym Instrumentem Terytorialnym

REKLAMA
zdjecie 9768
zdjecie 9768
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Wspólne myślenie o całym subregionie – to propozycja nowego sposobu wykorzystania przez samorządy środków unijnych. Trwają właśnie prace nad ostatecznym kształtem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT). Dziś marszałek spotkał się z samorządowcami z subregionu ostrołęckiego, by omówić wypracowane już projekty.

Regionalny Instrument Terytorialny (RIT) jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. To nowe, autorskie podejście do wykorzystania środków unijnych. Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice poszczególnych samorządów. Są takie dziedziny, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa – np. przy projekcie kanalizacyjnym czy drogowym przebiegającym przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów. Cel jest prosty – aby środki unijne jak najlepiej wpłynęły na rozwój danego terenu.

Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas – w ramach otwartych konkursów.

Liderem RIT-u jest zawsze główne dla subregionu miasto. W tym przypadku władze Ostrołęki wraz z partnerami (władzami gmin Baranowo, Goworowo, Olszewo-Borki i Rzekuń oraz powiatu ostrołęckiego) wypracowały plan złożonego projektu, który skupiałby inwestycje samorządów wzdłuż linii Narwi i dotyczyłby m.in. rewitalizacji wybranych obszarów, promocji przyrody regionu i turystyki, ale też transportu (ciągi drogowe, ścieżki rowerowe, oświetlenie drogowe).

Dzisiejsze spotkanie w urzędzie marszałkowskim pozwoliło samorządowcom z całego subregionu ostrołęckiego przedyskutować potrzebę rozszerzania partnerstwa w ramach RIT. Wśród najważniejszych inwestycji, które według samorządowców wymagają unijnego wsparcia, są przede wszystkim projekty drogowe – szczególnie infrastruktura powiatowa i gminna. Ponieważ w dzisiejszej dyskusji poza słowami poparcia pojawiły się nowe pomysły, samorządowcy z całego subregionu mają miesiąc na wypracowanie nowej, wspólnej koncepcji.

– Zaprezentowaliśmy możliwości realizacji projektów w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Ostrołęka razem z powiatem ostrołęckim pokazała swój projekt kluczowy. Wolą wszystkich było uzupełnienie tego projektu przez pozostałe powiaty z subregionu oraz skoncentrowanie go na obszarach komunikacyjnym, aktywności gospodarczej, z elementami rewitalizacji czy wsparcia dla przedsiębiorczości – podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik.

– Regionalne Instrumenty Terytorialne to wielka szansa dla centrów subregionalnych, ale też dla rozwoju całego subregionu. Dawne miasta wojewódzkie często nie mają wielkich szans rozwojowych, stąd wsparcie, jakie proponuje w swoich założeniach województwo, jest dla nas nadzieją – powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. – Nie chcemy ściągnięcia głównych środków tylko do Ostrołęki. Mamy taki projekt komunikacyjny, który wspomagałby w rozwoju miasto, ale też sąsiadujące gminy, a w rezultacie komunikacyjnie wspomagałby cały region.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×