eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W ratuszu wiedzą wszystko o żbiku europejskim

REKLAMA
zdjecie 3175
zdjecie 3175
Autorstwa Lviatour - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24703445Autorstwa Lviatour - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24703445
REKLAMA

W jaki sposób w Ostrołęce odróżniany jest kot od żbika europejskiego? Takie pytanie trafiło od wnioskodawcy do Urzędu Miasta Ostrołęki. Chcąc nie chcąc, trzeba odpowiedzieć, realizując konstytucyjny obowiązek dostępu do informacji publicznej. Tym sposobem upubliczniono cechy żbika, dzięki którym nie da się pomylić go z kotem.

O tym, że ludzie różne listy do ratusza piszą, urzędnicy przekonywali się wielokrotnie. Ale tym razem dotarła naprawdę wyjątkowa korespondencja. Autor pytał: w jaki sposób gmina odróżnia koty wolno żyjące od występującego w Polsce żbika europejskiego? Jako, że pytano w konstytucyjnym trybie dostępu do informacji publicznej, sprawie nadano bieg szybki niczym bieg kota wolno żyjącego tudzież żbika. Oba zwierzęta wyglądają bardzo podobnie, więc jak je rozróżnić? Z pomocą przyszła sekretarz miasta Aneta Gutowska-Grucelska, która wyjaśniła wnioskodawcy, w jaki sposób robią to w Urzędzie Miasta.

Z odpowiedzi wynika, że ostrołęccy urzędnicy doskonale wiedzą, że żbik posiada zestaw cech uznawanych za unikalne dla tego podgatunku, takie jak grupy i tępo zakończony ogon pokryty czarnym oddzielonymi od siebie pręgami, zamykającymi się w pierścienie, grube i zazwyczaj oddzielne pręgi (tu ważna uwaga: a nie cętki!) na głowie, tułowiu i kończynach.

Gdy urzędnik zobaczy zwierzę podobne do kota z ciemną pręgą biegnącą od głowy aż do nasady ogona oraz posiadającego ciemne wybarwienie spodniej strony łapy, rzeknie: ha, przecież to żbik! Poza tym nawet pomoc administracyjna wie, że żbik ma jest dwa razy większy i bardziej masywnie zbudowany niż kot domowy, co pozwala - w połączeniu z kilkoma wymienionymi cechami - na odróżnienie go od kota.

- Niemniej jednak należy zaznaczyć, że występowanie żbika europejskiego na terenie kraju jest mocno ograniczone i na terenie Miasta Ostrołęki nie stwierdzono jego występowania - wyjaśniła wnioskodawcy sekretarz miasta.

Gdyby jednak żbik europejski zdecydował się zamieszkać w Ostrołęce, to niech będzie spokojny: z pospolitym kotem na pewno go nie pomylą.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×