eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

W Laskach Szlacheckich w podniosły sposób uhonorowano pamięć ofiar II Wojny Światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Ta uroczystość, a wraz z nią pamięć o ofiarach II Wojny Światowej z miejscowości Laski Szlacheckie i okolic na zawsze już zostanie w pamięci wielu pokoleń Polaków. 38 bohaterów, którzy zginęli z rąk okupantów mają w tej miejscowości swoje wyjątkowe miejsce pamięci.

W niedzielę, 10 września w miejscowości Laski Szlacheckie w gminie Czerwin odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem miejsca pamięci 38 osobom zamordowanym dokładnie 84 lata temu w trakcie II wojny światowej. W uroczystościach w czerwińskim kościele i przy pomniku w Laskach Szlacheckich udział wzięli przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz liczna grupa mieszkańców i przedstawiciele rodzin, którym poświęcono nowe miejsce wiecznej pamięci.

Uroczystość objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda, który specjalnie na tę okazję przesłał list odczytany uczestnikom wydarzenia.

Miejsce pamięci w postaci pomnika składającego się z kilku tablic poświęconych 38 osobom z miejscowości Laski Szlacheckie i okolic powstało dzięki determinacji i ogromnemu zaangażowaniu Zbigniewa Gołąbka, prezesa Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej.

Powstałe Miejsce Pamięci w Laskach to owoc kilkuletniej współpracy Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” z Instytutem Pamięci Narodowej. W czasie pięcioletniej kwerendy, którą rozpoczęto w 2016 r., ustalono tożsamość i losy 38 osób. Wśród odnalezionych są osoby zamordowane przez Niemców, Sowietów i te, które zginęły w wyniku działań wojennych. Wśród 38 osób upamiętnionych na tablicach jest strzelec Henryk Kamiński, który zginął w obronie Warszawy oraz podporucznik Henryk Krawczyk zamordowany w Charkowie. Największy dramat mieszkańców Lask miał miejsce w niedzielę 10 września 1939 r. Tego dnia Niemcy zamordowali 16 mieszkańców. Ukazana jest również zbrodnia sowiecka na trzech mieszkankach Kolonii Laski z 25 sierpnia 1944 r., z których dwie były w ciąży. Upamiętnione zostały też osoby zamordowane w niemieckich obozach koncentracyjnych. Przywrócona została także pamięć o matce i jej rocznych bliźniętach, którzy zginęli 5 września 1944 r. od pocisku artyleryjskiego.

Miejscowość Laski w historii naszej Ojczyzny zajmuje szczególne miejsce. Na początku lat pięćdziesiątych mieszkańcy Lask upamiętnili część ofiar skromnym obeliskiem. Wykazali się wówczas szczególną odwagą, pisząc na głównej tablicy słowo „Katyń” przy żołnierzu podchorążym Henryku Krawczyku. Możliwe, że było to jedyne takie miejsce i wydarzenie w Polsce w tamtym czasie. To słowo przetrwało okres stalinizmu i kolejne lata. Płytę zmieniono dopiero w latach siedemdziesiątych, usuwając z niej słowo „Katyń”. Powstałe obecnie Miejsce Pamięci wieńczy dzieło naszych poprzedników. Znów na tablicy jest wymieniona zbrodnia katyńska. Marzeniem i pragnieniem Rodzin było przywrócenie prawdy historycznej o Pomordowanych i godne Ich upamiętnienie. Powstałe Miejsce Pamięci spełnia to wszystko.

- mówi Zbigniew Gołąbek.

Uroczystość miała wyjątkowo podniosły charakter m.in. za sprawą asysty żołnierzy Wojska Polskiego i odczytanego Apelu Pamięci. Swój udział w uroczystości miała także młodzież z gminnej szkoły trzymająca archiwalne fotografie ofiar działań wojennych upamiętnionych na tablicach oraz harcerze, którzy przygotowali oprawę artystyczną.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×