eOstroleka.pl
,

Tak posłowie z naszego regionu głosowali ws. podwyższenia wieku emerytalnego: „Koalicja i tak przepchnęłaby ustawę”

REKLAMA
zdjecie 1966
zdjecie 1966
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

11 maja Sejm głosami PO, PSL i Ruchu Palikota zdecydował o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia i zrównaniu go dla kobiet i mężczyzn. Za rządowym projektem zagłosowało 268 posłów, przeciw było 185, wstrzymało się dwóch.

Zapytaliśmy część parlamentarzystów, którzy dostali się do Sejmu dzięki m.in. głosom mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, dlaczego byli za lub przeciwko ustawie.

Najmniej do powiedzenia mieli dwaj posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy głosowali za podwyższeniem wieku do 67. roku życia. - Głosowałem za, ponieważ popieram projekt ustawy - powiedział nam Czesław Mroczek. Natomiast ostrołęcki poseł Andrzej Kania nie dał nam nawet możliwości zadania pytania. Usłyszeliśmy od niego jedynie: - Życzę miłego dnia.

Bartłomiej Jarosław Bodio z Ruchu Palikota tak uzasadniał swoje głosowanie za ustawą: - Doszłoby do sytuacji, w której zabrakłoby na wypłatę bieżących emerytur. Trzeba było podjąć tę ustawę ze względu na tragiczny stan finansów publicznych. Nawet gdybyśmy jej nie poparli, koalicja i tak by ją przepchnęła - mówił Bodio.

Niestety, mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować z żadnym parlamentarzystą Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego głosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości wybrani w naszym okręgu oraz posłanka Stanisława Prządka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Według mnie, rząd nie przygotował się do wprowadzenia reformy. Za szybko chciał wyrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn - uzasadniała w rozmowie z naszym portalem Prządka.

Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski powiedział nam z kolei:

- Głosowałem przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat, ponieważ nie zgadzam się z tezą PO-PSL, że jesteśmy jako naród skazani na powolne wymieranie. Oczywiście obecna klęska demograficzna Polski jest faktem, w Polsce rodzi się najmniej dzieci w Europie i nie mamy zastępowalności pokoleń. Liberalno-konsumpcyjne podejście do życia, które zakłada, że dziecko przeszkadza kobiecie w karierze zawodowej oraz korzystanie z życia i ubezpieczenie się na starość w OFE,  na naszych oczach właśnie runęło. Konsekwencją takiej polityki rozwoju będzie praca do końca życia i potężne problemy gospodarcze. Ja uważam, że w Polsce tak być nie musi. Polacy powinni odrzucić politykę PO-PSL, która polega na ciągłym podnoszeniu wszelkich podatków w tym wprost obciążających rodziny z małymi dziećmi, jak na przykład głupie podniesienie VAT na ubranka dziecięce itp.

W czwartek, 24 maja, reforma emerytalna bez żadnych poprawek została przyjęta przez Senat. Opowiedziało się za nią 63 senatorów, a 31 było przeciw. Żaden z senatorów nie wstrzymał się od głosu. Teraz trafi ona do prezydenta.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×