eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Światowe Dni Młodzieży: omówienie przygotowań na Mazowszu

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
W spotkaniu udział wzięli: dyrektor WBZK MUW Krzysztof Dąbrowski, wojewoda Zdzisław Sipiera, bp. Rafał Markowski, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski oraz zastępca prezydenta Warszawy Jarosław JóźwiakW spotkaniu udział wzięli: dyrektor WBZK MUW Krzysztof Dąbrowski, wojewoda Zdzisław Sipiera, bp. Rafał Markowski, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski oraz zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak
REKLAMA

Stworzenie poradnika dla młodych pielgrzymów oraz identyfikatorów umożliwiających im darmowe przejazdy i wstęp do instytucji kultury - to niektóre z rekomendacji wojewody mazowieckiego zrealizowane w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się drugie posiedzenie zespołu koordynującego przygotowania do imprezy.

Podczas spotkania przedstawiciele ośmiu diecezji obejmujących województwo mazowieckie zaprezentowali stan przygotowań do przyjęcia pielgrzymów. Archidiecezja Warszawska spodziewa się przyjazdu ponad 20 tys. młodzieży z 49 krajów. Blisko 70 proc. osób jest spoza strefy Schengen.

Z kolei Diecezja Warszawsko-Praska oczekuje 10 tys. pielgrzymów. Pomagać im będzie ponad 1000 wolontariuszy, należących do czterech zespołów (obu diecezji, miasta stołecznego oraz Centrum Myśli JP II).

Pozostałe diecezje zadeklarowały przyjęcie:

    Diecezja Radomska: 4 tys. osób
    Diecezja Płocka: 5 tys. osób
    Diecezja Siedlecka: 4 tys. osób
    Diecezja Drohiczyńska: 2 tys. osób
    Diecezja Łowicka: 2,5 tys. osób
    Diecezja Łomżyńska: 1,75 tys. osób

Diecezjalni organizatorzy pozostają w stałym kontakcie z samorządami i służbami, tak aby umożliwić zapewnienie adekwatnej obsady medycznej, wyżywienia i transportu. Dużym wyzwaniem będzie koordynacja przejazdu do Krakowa. Większość osób deklaruje chęć transportu kolejowego.

Obecni podczas spotkania przedstawiciele przewoźników zapewnili, że zrobią wszystko, aby sprawnie przewieźć pielgrzymów. Na tory wyjedzie więcej składów, dostosowana zostanie częstotliwość kursowania pociągów, a prace remontowe na trasach będą w tym okresie ograniczone do niezbędnego minimum.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca 2016 roku w Krakowie. Udział może w nich wziąć nawet 2 mln osób z Polski i zagranicy. Część młodzieży zanim uda się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, gościć będzie w diecezjach całego kraju. Podczas pobytu młodych pielgrzymów na Mazowszu zaplanowano m.in. Dzień Kultury i Historii, w ramach którego na placu Piłsudskiego odbędzie się spektakl kulturalno-historyczny. W programie jest także Dzień Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia, Dzień Sportu, Rekreacji i Współzawodnictwa oraz Warszawskie Uwielbienie w świątyni Opatrzności Bożej. W wydarzeniach udział może brać po 70 tys. osób.

Do głównych zadań zespołu należą m.in. koordynacja prac nad bezpieczeństwem podczas Światowych Dni Młodzieży w województwie, opracowanie koncepcji utrzymania porządku w przestrzeni publicznej oraz organizacja ćwiczeń i szkoleń mających przygotować służby, inspekcje i straże. W skład zespołu wchodzą wojewoda mazowiecki, prezydent Warszawy, dyrektorzy wydziałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu m.st. Warszawy, marszałek województwa mazowieckiego, komendanci policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz dyrektorzy służb i inspekcji.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×