eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - spotkanie z Jadwigą Dudziec [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

"Na urodzinach u cioci Jadzi" - pod takim hasłem w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie nauczycielka, Barbara Gołębiewska, zorganizowała spotkanie poświęcone Jadwidze Dudziec, jedynej wyróżnionej w powiecie ostrołęckim tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

O życiu i czynach  Jadwigi Dudziec opowiadała emerytowana nauczycielka i wieloletnia dyrektor ZSP w Goworowie, Irena Minota. Jest ona autorką opracowania poświęconego Jadwidze Dudziec, które zostało wydane w 2016 roku dzięki finansowemu wsparciu gminy Goworowo. W spotkaniu, oprócz uczniów ZSP, wzięli udział zaproszeni goście, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Goworowie, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,  emerytowani nauczyciele oraz harcerze.

Jadwiga Dudziec urodziła się 19 marca 1909 roku w Jaworach Starych. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Goworowie, w 1926 roku podjęła naukę w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim Zgromadzenia S.S. Zmartwychwstanek na Warszawskim Żoliborzu. Po otrzymaniu dyplomu nauczycielki szkół powszechnych w 1931 r., została skierowana do pracy w Oszmianie w województwie wileńskim. Do Wilna przeprowadziła się w 1934 roku, by zdać egzamin dojrzałości i podjąć studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego. W czasie studiów związała się z wileńskimi harcerzami i została przyjęta do starszoharcerskiej gromady „Makrele” przy 13 Drużynie harcerek w Wilnie (Czarna Trzynastka). Czynnie angażowała się też w działalność organizacji i stowarzyszeń katolickich. Jako podharcmistrzyni zorganizowała drużynę harcerzy żydowskich, z którymi wędrowała po Polsce w latach 1937 -1939. Po wybuchu wojny zataiła swoje wykształcenie i jako gospodyni domowa zatrudniła się w fabryce drewniaków Theodora Betchera, którą z czasem zaczęła kierować. Pracowali tam przeważnie Żydzi z dokumentami dostarczanymi prze AK. Prowadziła działalność konspiracyjną pomagając ludności żydowskiej. Jako łączniczka i jednocześnie zaopatrzeniowiec w fabryce podróżowała przewożąc broń żydowskim partyzantom w Szawlach, Kownie, Trokach, Poniewieży. Wchodziła do Getta przypinając żółtą gwiazdę i wyprowadzała stamtąd dzieci, młodzież i dorosłych. Uratowanych umieszczała na wsi lub w klasztorach. Zmarła na skutek odniesionej rany w czasie akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 roku i została pochowana na Cmentarzu na Rossie w Wilnie. Uratowała kilkadziesiąt ludzkich istnień, za co w 1999 roku otrzymała pośmiertnie tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów Świata”.

Po części oficjalnej wszyscy obecni na uroczystości zostali poczęstowani tortem.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×