eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Skwer przy II LO będzie miał patrona

REKLAMA
zdjecie 6076
zdjecie 6076
REKLAMA

Skwer na rogu ulic Bogusławskiego i Traugutta - przed II LO w Ostrołęce - będzie nosił imię Henryka Krauzego. Wkrótce ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą ostrołęccy radni.

Pomysłodawcą nadania skwerowi położonemu na terenie miasta Ostrołęki, w rejonie skrzyżowania ulic Bogusławskiego i Traugutta (przyległemu do II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Traugutta 2) nazwy „Skwer im. Henryka Krauzego” był Zarząd Rady Osiedla Stare Miasto.

Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z miastem Ostrołęką. Urodził się 12 grudnia 1912 roku w Ostrołęce. W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. Jako podporucznik został dowódcą plutonu zwiadu na odcinku Polski i Prus Wschodnich oraz okolic Różan-Miastkowo-Myszyniec, co opisał w swoich rękopisach.

Trwające w tym rejonie walki doprowadziły do ujęcia jego osoby wraz z walczącym oddziałem żołnierzy. Przed Świętami Bożego Narodzenia został zatrzymany przez Gestapo. Torturowani, załadowani do ciężarówek wraz z ujętymi już żołnierzami, konwojowani byli przez Szczytno, Olsztynek do miejscowości Kamieńsk (Stalag IA). Po dwóch tygodniach z nadanymi numerami identyfikacyjnymi jeńców zostali wywiezieni do miejscowości Itzehoe koło Hamburga do Oflagu X-A, w którym Henryk Krauze pozostał około roku. Następnie został przewieziony do obozu w Sandbostel (Oflag X-B). 20 kwietnia 1942 roku jeńcy zostali wywiezieni do obozu w Woldenbergu. Henryk Krauze został osadzony wraz z innymi oficerami w Oflagu II-C. Tam pozostał do momentu wyzwolenia obozu przez wojska sowieckie. Kiedy dotarł do Ostrołęki został aresztowany przez UB, gdzie w areszcie czekał do wyjaśnienia swojego przybycia.

Będąc już w domu rodzinnym w Wojciechowicach został zatrudniony w oddziale PKP w Ostrołęce. Po utworzeniu gimnazjum w Ostrołęce podjął pracę w charakterze nauczyciela WF oraz rysunku. W 1949 roku przeszedł do powstałego Liceum Pedagogicznego, jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowania plastycznego, gdzie pracował do czasu jego rozwiązania (1971). Jednocześnie prowadził zajęcia w Technikum Budowlanym.

Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. Przekazał jako darowiznę w 1976 roku osiemnaście eksponatów do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Jego publikacje to: „Dawna Ostrołęka”, „Kapliczki Kurpiowskie”, „Ostrołęka w rysunkach H. Krauze”. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w Kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia Zasłużonych dla woj. ostrołęckiego. Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze.

Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu, odznaczany ważnymi orderami. Żegnany przez liczne grono mieszkańców Ostrołęki oraz swoich wychowanków, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w grobie rodzinnym w Ostrołęce.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×