eOstroleka.pl
Polska,

Praca "na czarno" się nie opłaca

REKLAMA
zdjecie 5850
zdjecie 5850
REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła na terenie województwa mazowieckiego w I półroczu łącznie niemal 1000 przypadków nielegalnego zatrudnienia. Krótkowzroczne korzyści nie powinny przesłonić nam zdrowego rozsądku. Praca „na czarno” nie chroni naszych praw. W razie choroby nie otrzymamy także żadnych świadczeń z ZUS.

Rozmowa kwalifikacyjna. Przyszły pracodawca pyta, czy kandydat woli pracować legalnie, tzn. opłacać podatki i składki, czy też „na czarno” i zarabiać więcej. Wielu postawionych przed takim wyborem kusiłoby wyższe wynagrodzenie. Należy się jednak zastanowić, czy faktycznie jest to dla nas lepsze rozwiązanie.

Ile wynoszą składki w ZUS?

Z każdego 1000 złotych brutto, które zarabiamy pracując na podstawie umowy o pracę, na składki ubezpieczeń społecznych potrąca się ok. 137 złotych. Dodatkowo ZUS pobiera, a następnie przekazuje do NFZ składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9% pensji pomniejszonej o opłacone składki, to dzięki niej możemy korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej). Pozostałe składki opłaca za nas z własnych środków nasz pracodawca. Kwota 137 złotych z każdego 1000 złotych naszej pensji daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jeśli przytrafi się nam wypadek przy pracy, zachorujemy lub gdy trzeba będzie zaopiekować się chorym członkiem rodziny dostaniemy z ZUS świadczenie. Pracując „na czarno” będziemy zdani na wsparcie naszych bliskich lub pomoc społeczną.

Składki to przyszłe świadczenia

Dzięki opłacaniu składek ubezpieczamy się w ZUS na wypadek zmaterializowania się określonych ryzyk: starości, niezdolności do pracy, choroby i macierzyństwa oraz wypadku przy pracy. Pamiętajmy więc, że pracując nielegalnie nie jesteśmy ubezpieczeni. Niesie to za sobą określone konsekwencje. Gdy zachorujemy, to nie otrzymamy zasiłku chorobowego. Jeśli trwale pogorszy się stan naszego zdrowia, a nie posiadamy odpowiedniego stażu składkowego i nieskładkowego (dla osób, które ukończyły 30 lat wynosi on 5 lat), to nie dostaniemy także renty z tytułu niezdolności do pracy. W razie naszej śmierci rodzina nie otrzyma też nawet renty rodzinnej. Pamiętajmy także, że opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne buduje wysokość przyszłej emerytury. Składki, które ZUS zapisuje na naszym koncie i subkoncie emerytalnym, posłużą później do obliczenia wysokości tego świadczenia. Dbając o zabezpieczenie swojej starości ważne jest więc, aby na nasze konta wpłynęło jak najwięcej składek.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×