eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powstało kompendium wiedzy o Weselu Kurpiowskim [ARCHIWALNE ZDJĘCIA I WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 6076
zdjecie 6076
fot. facebook.pl/Wesele Kurpiowskie Festiwal Folkloru Weselnego w Kadzidlefot. facebook.pl/Wesele Kurpiowskie Festiwal Folkloru Weselnego w Kadzidle
REKLAMA

Wesele Kurpiowskie odbywające się od wielu już lat w Kadzidle jest jedną z największych i najpopularniejszych imprez folklorystycznych w Polsce. O tym, jak impreza rozwijała się na przestrzeni lat dowiemy się m.in. ze swoistego kompendium wiedzy przygotowanego przez Centrum Kultury Kurpiowskiej. Znajdziemy w nim mnóstwo archiwalnych zdjęć i nagrań wideo związanych z historią Wesele Kurpiowskiego.

Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. M. Mieszki w  Kadzidle zakończyło realizację projektu „Wesele Kurpiowskie jako obrzęd i jako impreza artystyczna” w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie zostało sfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projekt została utworzona strona wydarzenia "Wesele Kurpiowskie" na facebook’u oraz kanał na YouTube, gdzie udostępniane są cyfrowe materiały audiowizualne oraz archiwalne nagrania poprzednich edycji Wesela Kurpiowskiego.

Jednocześnie były prowadzone nagrania filmowe poszczególnych obrzędów widowiska "Wesela Kurpiowskiego" odtwarzanych przez Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła. Ostatecznie utrwalono następujące części wesela: W domu Pani Młodej, Przyjazd Pana Młodego, Rozpleciny,  Wybiór do ślubu i błogosławieństwo, Ślub w Kościele, Powrót od ślubu, Oczepiny, biesiada weselna i wianowanie.


Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle dziękuje Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego za docenienie naszego przedsięwzięcia i za przyznane na realizację środki finansowe. Dziękujemy Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za otwartość, przychylność oraz stworzenie możliwości spotkania z tak wspaniałymi i profesjonalnymi filmowcami jak Róża Fabjanowska i Sławek Malcharek, którym, dziękując za owocny trud,  kłaniamy się nisko. Słowa uznania należą się również:  zespołowi „Kurpianka”  za profesjonalizm i wzorową pracę na planie,  Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce za udostępnienie Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, Kierownikowi i pracownikom Zagrody za poświęcony czas i bezinteresowną pomoc. Nie zapominamy też o księdzu Proboszczu Ryszardzie Kłosińskim, organiście Józefie Dymerskim i kościelnym Marku Łysiaku, których zaangażowanie i życzliwość  pozwoliły dokonać nagrań w kadzidlańskiej świątyni. Wszystkim, którzy bezpośrednio bądź pośredni wzięli udział projekcie, w tym  mieszkańcom gminy, którzy  w strojach kurpiowskich uświetnili niedzielne nagrania serdecznie dziękujemy.

- piszą osoby koordynatorzy projektu.



Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×