eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Powiat ostrołęcki: Ochrona przyrody a inwestycje

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

O możliwościach realizacji inwestycji na terenach objętych formami ochrony przyrody- dyskutowano w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce. Ponadto poruszono kwestie związane z dużą populacją dzików i szkodami wyrządzonymi przez nie w uprawach polowych. Mówiono też o wyłączeniu gruntów z lasów państwowych pod budowę dróg publicznych oraz o możliwościach organizacji robót publicznych w ramach programu na rzecz uporządkowania lasów i poboczy dróg. Spotkanie z udziałem m.in. wójtów, przedstawicieli nadleśnictw, ochrony środowiska oraz urzędu pracy odbyło się 26 lutego.

Jednym z ważkich problemów poruszanych przez wójtów były inwestycje realizowane na terenach objętych ochroną przyrody. Chodziło m.in. o budowę dróg i występującymi w ich przebiegu gatunków chronionych, czy też innych inwestycji planowanych w dolinach Narwi, Omulwi i Płodownicy- objętych siecią obszarów Natura 2000 oraz przygotowywanych przez gminy planów zagospodarowania przestrzennego. Odpowiedzi udzielali Aleksandra Atłowska regionalny dyrektor ochrony środowiska w Warszawie oraz Marcin Kalbarczyk regionalny konserwator przyrody.

Sporną kwestią było też udostępnienie mieszkańcom gmin Myszyniec i Kadzidło drogi biegnącej w granicach rezerwatu (sprawa dotyczy 60 rolników), tak aby mógł po niej odbywać się ruch lokalny. Optymalnym rozwiązaniem zaproponowanym podczas spotkania było wyłączenie drogi z lasów państwowych.  

Starosta odniósł się również do problemu z dzikami. Minister rolnictwa zwrócił się do powiatu ostrołęckiego o sprawozdanie dotyczące populacji oraz stanu ewentualnych szkód wyrządzonych przez dziki. Wg danych przygotowanych przez nadleśnictwa na terenie powiatu ostrołęckiego nie odnotowano wzrostu populacji- liczba dzików pozostaje na tym samym poziomie co w latach ubiegłych. Plany odstrzałów w poszczególnych kołach łowieckich wahają się od 60 % do 80%. Jedynie w okolicach miejscowości Gąski, Grale oraz Płoszyce odnotowano szkody wyrządzone przez dziki. Prawdopodobnie zwierzęta te przywędrowały z Podlasia. Jednymi z propozycji rozwiązania problemu (oprócz odstrzałów) były obsianie poletek o obrębach lasu oraz zamontowanie pastuchów na okres zasiewów.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×