To nie jest nowość w budownictwie, ale moda na przydomowe oczyszczalnie ścieków w chwili obecnej jest szczególnie widoczna. Wynika to w dużej mierze z trendów ekologicznych oraz z prostej kalkulacji ekonomicznej. Ci wszyscy, którzy mają na uwadze ochronę środowiska, na pewno zwrócą uwagę, że dzięki systemom biologicznym i chemicznym stosowanym w oczyszczalni do rowów melioracyjnych trafiają już tylko nieszkodliwe związki mineralne. Poza tym ważna jest ekonomia. Inwestycja w oczyszczalnię to spory wydatek. Jest on oczywiście ustalany indywidualnie przez http://www.traidenis-pol.com, ponieważ wynika z jakości gruntu, wielkości instalacji, koniecznych robót budowlanych i wielu innych czynników. Ten duży inwestycyjny nakład w początkowym etapie zwraca się jednak po kilku latach użytkowania, a potem praktycznie oczyszczalnia nic nas nie kosztuje. W przeciwieństwie do tak popularnego w dalszym ciągu szamba przydomowej oczyszczalni nie trzeba czyścić i nie ma konieczności wywożenia nieczystości, a tym samym ponoszenia stałych kosztów.
Jak to działa w praktyce?
Specjaliści doradzają, by budowę przydomowej oczyszczalni ścieków zaplanować na okres od wiosny do jesieni ze względu na roboty budowlane, które są związane z wykopaniem gruntu pod różnej wielkości zbiorniki. Kolejnym aspektem jest czas zasiedlenia domu. Czynne substancje w oczyszczalni nie mogą funkcjonować bez stałego dopływu ścieków, w związku z tym trzeba budowę skorelować z okresem zasiedlenia domu.
Sam proces biochemiczny jest dość prosty. Na samym początku osady są podczyszczane w osadniku gnilnym. To bardzo ważny beztlenowy proces, który pozwala działać innym składnikom. Sam zbiornik jest ukryty pod ziemią, a na wewnątrz wychodzą tylko i wyłącznie studzienki. Co istotne duże zanieczyszczenia pozostają na filtrze biologicznym i czasem, jeśli ilość tych osadów będzie naprawdę duża, będziemy musieli oczyścić zbiornik. Na tym etapie warto zastosować środki biologiczne, które przyspieszą cały proces. Następnie zanieczyszczania są poddawane procesom fizycznym i chemicznym oraz biologicznym. Zazwyczaj zachodzą one w gruncie, filtrach czy zbiorniku z mikroorganizmami. W efekcie do rowów melioracyjnych trafiają tylko i wyłącznie nieszkodliwe związki mineralne.
Dokumenty i pozwolenia
Sama inwestycja jak każda inna budowa wymaga zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego oraz szeregu zgód i pozwoleń wynikających z prawa budowlanego oraz wodnego. W zależności od ilości ścieków, które w ciągu doby będziemy odprowadzać, musimy posiadać odpowiednie zgody lub wybudować oczyszczalnię tylko na mocy zezwolenia.