eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Pomocna Dłoń” - porozumienie na rzecz osób bezdomnych z Ostrołęki i okolic [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 5983

W Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce odbyło się wczoraj spotkanie, podczas którego podpisano porozumienie na mocy którego kilka organizacji podejmie działania skierowane do osób bezdomnych z naszego terenu.

W spotkaniu uczestniczyli: Komendant Miejski Policji w Ostrołęce Krzysztof Szymański, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski wraz z wiceprezydentem Grzegorzem Płochą, koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży ksiądz Radosław Kubeł, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Elżbieta Mierzejewska Nicewicz, Komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Jarosław  Wilga oraz Komendant Straży Miejskiej Piotr Liżewski, a także funkcjonariusze policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, kilkunastu ratowników medycznych i wolontariuszy z Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży oraz pracownicy MOPR.

Przed podpisaniem porozumienia policjanci z ostrołęckiego wydziału prewencji przedstawili informację z zakresu działań podejmowanych przez ostrołęckich policjantów na rzecz pomocy osobom bezdomnym. Następnie przyszedł czas na konkretne działanie. Już kilka minut po podpisaniu porozumienia w teren ruszyły trzy kilkuosobowe patrole, które kontrolowały miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się znajdować. Podczas wspólnych patroli w kilku budynkach bez ogrzewania i okien pomimo temperatury oscylującej wokół 0 stopni przebywały osoby, którym udzielona została pomoc.

Ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz  został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób.

- Wychodząc naprzeciw zagrożeniu Komendant Miejski Policji w Ostrołęce  nadkom. Krzysztof Szymański powołał w strukturach ostrołęckiej komendy specjalnego koordynatora odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu problematyki żebractwa i bezdomności wśród małoletnich oraz dorosłych osób. Chcielibyśmy zaznaczyć, że od 1 listopada 2016 roku do 31 marca bieżącego roku ostrołęccy policjanci doprowadzili 56 osób do wytrzeźwienia, których stan realnie zagrażał ich zdrowiu i życiu. Tylko w tym roku od 1 listopada  liczba ta zwiększyła się o kolejne 30 osób – mówi aspirant Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Pamiętajmy, że aby doszło do wychłodzenia organizmu wcale nie musi być wysoce ujemnych temperatur, takie przypadki miały miejsce, gdy temperatura była nawet kilka stopni powyżej zera.

- Skuteczność naszych działań jest także uzależniona również od Państwa reakcji.  Wiele policyjnych interwencji możliwych jest dzięki empatii ludzi, którzy widząc osoby śpiące na przysłowiowych ławkach, przystankach, czy też innych miejscach powiadamiają odpowiednie służby. To właśnie dzięki szybkiej reakcji i informacjom docierającym do dyżurnego, możemy na czas dotrzeć we wskazane miejsce i pomóc potrzebującym. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Pamiętajmy także o osobach starszych i chorych zamieszkujących samotnie. W ramach sąsiedztwa odwiedźmy ich i  zapytajmy, czy dobrze się czują, czy w ich mieszkaniu jest ciepło i czy nie potrzebują naszej pomocy chociażby z rozpaleniem w piecu. Żeby uczulić jak najwięcej osób na taki problem społeczny jakim jest bezdomność wczoraj odbyły się nagrania do filmu profilaktycznego, który będzie  poruszał wspomnianą tematykę i będzie wyświetlany w mediach oraz podczas spotkań w szkołach z młodzieżą. Widząc osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu zareagujmy, jednym telefonem możemy uratować ludzkie życie. Dziękujemy Państwu za każdy przekazany do nas sygnał, zapewniając jednocześnie, że każde takie zgłoszenie będzie przez nas natychmiast sprawdzane – dodaje asp. Żerański.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×