eOstroleka.pl
Region,

Ostrzeżenie: upały powyżej 30˚ C

REKLAMA
zdjecie 2400
zdjecie 2400
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: do soboty 8 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie nad wodą.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie we wtorek słupki będą wskazywać 32 stopnie. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, w środę i czwartek prognozowane są 33 stopnie, a w piątek i sobotę ok. 35 stopni. Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

-        unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia; osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
-         chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;  
-         osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
-         pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę                                                niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
-         w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
-         ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
-         unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
-         spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:
-         bóle i zawroty głowy
-         osłabienie
-         nudności
-         zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
-         gorączkę, dreszcze, czy drgawki
-         przyśpieszenie tętna
Należy:
-         ułożyć poszkodowanego w cieniu
-         podać wodę (jeśli jest przytomny)
-         nałożyć zimne kompresy
-         wezwać pomoc medyczną
Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl. W zakładce Biometeo można sprawdzić takie informacje jak: obciążenie termiczne organizmu, subiektywne odczucie termiczne, straty wody z organizmu.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 31 osób, z czego aż 24 od początku czerwca (!). Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. W naszym województwie jest 41 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu). Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy sk.gis.gov.pl, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.

Z raportu opracowanego przez Zespół ds. utonięć (powołany przez wojewodę mazowieckiego) wynika, że w miejscach gdzie służbę pełnili ratownicy WOPR nie było utonięć. Również miejsca patrolowane przez policję wodną czy straż miejską były pod tym względem bezpieczne. Wypadki śmiertelne mają miejsce na obszarach niestrzeżonych, a ofiary najczęściej były pod wpływem alkoholu.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×