eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka w hołdzie wspólnemu bohaterowi Polski i Węgier [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W przeddzień rocznicy zrywu niepodległościowego na Węgrzech, pod pomnikiem gen. Józefa Bema w Ostrołęce spotkali się przedstawiciele samorządu miasta i węgierskiej ambasady, by uczcić pamięć wspólnego bohatera obu narodów.

Tym razem z ostrołęczanami obecnymi na Placu Bema spotkali się János Tischler – Radca Ambasady Węgier w Warszawie i jednocześnie Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Akos Engelmayer, były Ambasador Węgier w Polsce w latach 1990-1995. Dla obu gości nie była to pierwsza wizyta w naszym mieście, można więc stwierdzić, że przywitaliśmy dziś dobrych znajomych.

Podczas uroczystości delegacje gości, polskiego parlamentu, samorządu województwa, delegatur urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, ostrołęckich samorządowców, licznych stowarzyszeń, służb mundurowych i kombatantów, a także szkół, organizacji i przedsiębiorstw złożyły pod pomnikiem gen. Bema wiązanki kwiatów. Nie zabrakło pocztów sztandarowych miasta, policji i szkół. Przy pomniku wartę honorową zaciągnęła młodzież w mundurach z epoki.

János Tischler w swoim wystąpieniu nawiązał do podobnego spotkania, które miało miejsce w Ostrołęce w 1937 roku i którego opis zachował się w dokumentach węgierskiej dyplomacji. Było to pierwsze w okresie II RP wspólne świętowanie polsko-węgierskiej przyjaźni w naszym mieście, a wzięło w nim udział około czterech tysięcy ostrołęczan.

Do wieloletniej przyjaźni, sprawdzonej w trudnych sytuacjach nawiązał też prezydent Janusz Kotowski, przypominając węgierską pomoc w okresie wojny polsko-bolszewickiej, polskie wsparcie dla powstańców 1956 poprzez dar krwi, ale też i współczesne poparcie udzielane przez Węgry Polsce, choćby na forum Unii Europejskiej. Prezydent dodał też, że ta przyjaźń między narodami, na co dzień przekłada się na wzajemne stosunki zwykłych mieszkańców naszych krajów.

Następnie węgierscy goście zwiedzili wystawy Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz spotkali się z młodzieżą I LO, noszącego imię bohatera obydwu nardów.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×