eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęckie śmieci w liczbach

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
Miesięcznie w jednym tylko sektorze ostrołęczanie produkują łącznie około 350 ton różnego rodzaju śmieci, fot. eOstrołęka.plMiesięcznie w jednym tylko sektorze ostrołęczanie produkują łącznie około 350 ton różnego rodzaju śmieci, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Miesięcznie mieszkańcy Ostrołęki w jednym tylko z czterech sektorów „produkują” łącznie około 350 ton różnego rodzaju śmieci. Ponad 80% to odpady posegregowane. Zobacz jak wyglądają ostrołęckie śmieci w liczbach.

Według złożonych na sierpień tzw deklaracji śmieciowych odpady komunalne wytwarza w Ostrołęce 43 352 osób. Na segregację odpadów, a co za tym idzie mniejszą opłatę za wywóz zdecydowało się około 36 tysięcy z nich, co stanowi ponad 80%. Prawidłowość funkcjonowania nowego systemu jest stale monitorowana przez pracowników Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – miejskiej spółki, która jest odpowiedzialna za wdrożenie i nadzór nad systemem.

- Po pierwszych tygodniach funkcjonowania nowej gospodarki odpadowej możemy stwierdzić, że w Ostrołęce system funkcjonuje bez większych problemów i nieprawidłowości. Choć trzeba przyznać, że wprawdzie rzadko ale jednak, mamy do czynienia z pewnymi drobnymi nieścisłościami. Zdarzają się np. sytuacje związane z nieprawidłową liczbą podanych w deklaracji osób zamieszkujących pod danym adresem, czy z większymi niż zadeklarowane pojemnikami na odpady – powiedział nam Adam Galanek, wiceprezes OTBS.

Według przygotowanego za sierpień raportu o stanie funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami na terenie Ostrołęki w jednym tylko z sektorów zebrano łącznie 120 ton odpadów zmieszanych, tyle samo tworzyw sztucznych, 60 ton odpadów wielomateriałowych, 50 ton odpadów biodegradolwanych i 6 ton szkła. Liczby te są jednak płynne i inaczej będą się kształtowały w różnych miesiącach i sektorach w zależności np. od pory roku czy ilości obiektów przemysłowych czy lokali mieszkalnych.

Jak potwierdza wiceprezes Galanek, w większości ostrołęczanie prawidłowo segregują śmieci a nieprawidłowości zdarzają się sporadycznie i są od razu wyłapywane i wyjaśniane.

- Bardzo rzadko mamy do czynienia z niewłaściwym sposobem segregacji. Wyłapujemy natychmiast takie przypadki i wyjaśniamy nieprawidłowości. Za pośrednictwem firm obsługujących każdy z sektorów stale monitorujemy sposób segregacji. Naszej kontroli podlega także prawidłowość wywiązywania się z umów firm obsługujących podzieloną na cztery strefy Ostrołękę.  – dodał wiceprezes Galanek.

We wrześniu OTBS interweniowało 16 razy w związku z różnego rodzaju nieprawidłowościami. Nie jest to jednak liczba, która mogłaby budzić niepokój, bowiem w miastach o podobnej liczbie mieszkańców często zdarza się, że narzucony dyrektywami unijnymi i przyjętymi przez Sejm RP tzw uchwałami śmieciowymi nowy system gospodarki odpadami mocno kuleje.


Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×