eOstroleka.pl
Ostrołęka, UJAWNIAMY

Opuszczony stary szpital w Ostrołęce. Tak wygląda w środku [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
REKLAMA

To miejsce znają niemal wszyscy mieszkańcy Ostrołęki i okolic. Przez 43 lata w budynku przy ulicy Sienkiewicza mieścił się szpital. Od blisko 15 lat obiekt stoi pusty. Jak wygląda obecnie? To miejsce wciąż chronione, ale dzięki uprzejmości władz miasta i OTBS możemy je Wam pokazać. Zapraszamy do budynku, gdzie historia zatrzymała się w 2009 roku.

Stary szpital w Ostrołęce: 1966-2009

Szpital przy ulicy Sienkiewicza w Ostrołęce oddano do użytku 28 września 1966 roku. Szpital liczył na początku 290 łóżek, a pierwszym dyrektorem został dr Zbigniew Grosser. W gmachu przy Sienkiewicza szpital działał do 18 listopada 2009 roku. Właśnie wtedy nastąpiło przeniesienie działalności medycznej na Al. Jana Pawła II 120A. Akcję przeprowadzono niezwykle sprawnie, a pacjenci przenieśli się do nowoczesnego obiektu.

Choć w Ostrołęce rozebrano w ostatnich latach wiele pustostanów z historią (komenda przy Kościuszki, basen przy Piłsudskiego), to stary szpital wciąż wpisuje się w krajobraz Ostrołęki i jest zdecydowanie największym pustostanem w mieście. Nie oznacza to jednak, że można sobie do niego wejść "ot, tak". Obiektu, który kilka lat temu przeszedł pod zarządzanie miasta, pilnuje ochrona. Co ważne, robi to skutecznie.

- A pan, przepraszam, kim jest? - słyszymy, gdy zbliżamy się do budynku i natrafiamy na panią ochroniarz. Wyjaśniamy i zostajemy wpuszeni do środka. Tak się bowiem składa, że za zgodą prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika i dzięki uprzejmości OTBS, mogliśmy zobaczyć, jak wyglądają wnętrza nieużytkowanego od blisko 15 lat szpitala. I jak się okazuje, można tam znaleźć... oznaki życia.

Dobre miejsce dla filmowców! Obecnie to... "Łódź"

Budynek wita nas zaskakującym widokiem, bowiem na drzwiach wejściowych napisane jest, że to szpital... w Łodzi, do tego imienia św. Zofii. Człowiek, który zabłądzi i znajdzie się w tym miejscu, może być zaskoczony. Pustostan z Sienkiewicza nie ma zdolności teleportowania, nic z tych rzeczy - po prostu kręcono tu serial, gdzie akcja dzieje się właśnie w wojewódzkim szpitalu w Łodzi. Ekipa filmowa w środku zostawiła nawet po sobie ślady w postaci wielu szpitalnych tabliczek i informacji o... remoncie szpitala, czyli wygląda na to, że akcja serialu będzie działa się podczas modernizacji lecznicy.

Wszystko, na czym napisano, że to "szpital św. Zofii", jest pozostałością po planie filmowym. Czyli ludzie tam bywają! A efekty najnowszej produkcji kręconej w ostrołęckim szpitalu przy Sienkiewicza poznamy już w połowie tego roku, kiedy serial "Idź przodem bracie" ukaże się na Netfliksie.

Czas zatrzymał się w 2009 roku

Budynek, który jeszcze 15 lat temu tętnił życiem, dziś spowija przeraźliwa cisza. Na początek rejestracja i idziemy w lewo na oddział dziecięcy, który mieścił się na parterze. Tu utrzymane są dość dobrze ścienne malunki, które jasno wskazują, że leczyły się tu dzieci. To chyba najbardziej charakterystyczny oddział...

Na piętrze kolejne oddziały. W nielicznych pomieszczeniach można jeszcze znaleźć meble, jest wyposażenie łazienek, w większości pomieszczeń są też drzwi. W porównaniu z budynkiem po starej komendzie, który popadał w ruinę w nieprawdopodobnie szybkim tempie, ten gmach, jak na pustostan wyłączony z użytku od 15 lat, jest naprawdę nieźle utrzymany. Może to właśnie zasługa ochrony, która dba o to, by żadne niepożądane osoby nie weszły do środka. Nietrudno wyobazić sobie scenariusz, co osoby bezdomne czy wandale zrobiłyby z tym budynkiem, gdyby takiej ochrony nie było.

Na kolejnych piętrach znajdujemy charakterystyczne miejsca. Jedno z nich to na pewno porodówka. Przez 43 lata na świat przychodziły tu kolejne pokolenia mieszkańców Ostrołęki i okolic. Inne ciekawe miejsce to sale operacyjne na chirurgii - płytki wciąż w nienagannym stanie, a na suficie widać pozostałości po wielkich lampach potrzebnych do oświetlania zabiegu.

A w piwnicach znaleźć można... gazetę "Rozmaitości Ostrołęckie" z 2009 roku. A okładkowy temat to: "Boom powoli się kończy". - Ceny mieszkań i domów w naszym regionie wciąż są wysokie. Cena metra kwadratowego waha się od około 2,5 do ponad 3,5 tysiąca złotych, chociaż zdarza się, że za metr kwadratowy sprzedający żądają ponad 5 tysięcy - czytamy. A to dobre... Sprzed 15 lat jest też jeszcze jedna pozostałość: wciąż przyklejona jest kartka z komunikatem ówczesnego dyrektora Wojciecha Miazgi o tym, że 18 i 19 listopada 2009 r. planowane jest przeniesienie szpitala na al. Jana Pawła II. To właśnie rok, w którym historia tego miejsca zatrzymała się na dobre.

Obejście wszystkich zakamarków, do których da się zajrzeć (niektóre są zamknięte na kłódkę), zajęło nam około trzy godziny. Zobaczcie, jak stary szpital wygląda obecnie. Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu i galerii zdjęć. A jak macie jakieś wspomnienia, podzielcie się nimi w komentarzach.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×