eOstroleka.pl
Ostrołęka,

O białaczce i przeszczepach szpiku z uczniami ostrołęckich szkół [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Uczniowie kilku ostrołęckich szkół wzięli dziś udział w prelekcjach dotyczących białaczki i walki z nią, jakiej podjęła się fundacja DKMS prowadząca bazę danych potencjalnych dawców szpiku. Bazy danych zawierającej ponad 4 miliony szans na życie dla osób chorych na raka krwi.

W spotkaniach z ostrołęcką młodzieżą udział wzięli Joanna Trościanko, lokalny koordynator fundacji DKMS Polska oraz Wojciech Niewinowski, koordynator ds. rekrutacji dawców. Celem prezentacji było przybliżenie uczniom zasad działania fundacji oraz sposobu, w jaki można zostać dawcą dla osoby chorej na białaczkę. Młodzież miała okazję dowiedzieć się m.in. dlaczego tak ważne jest ciągłe poszerzanie bazy danych, jak istotne jest konsekwentne podtrzymanie swojej decyzji o zostaniu dawcą oraz o tym jak fundacja troszczy się o osoby, które przekazały swoje komórki macierzyste ratując tym samym życie chorym na raka krwi.

- Dla chorujących na białaczkę przeszczep szpiku jest ostatnią deską ratunku. Dawcą zostać może np. ktoś z krewnych chorego, jednak jest na to tylko 30% szans. Najczęściej dawcy trzeba szukać wśród osób niespokrewnionych. Obecnie w bazie danych fundacji DKMS zarejestrowanych jest około 4 miliony osób. Dla chorujących szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka, od którego możliwe będzie dokonanie przeszczepu szpiku wynosi waha się w granicach od 1 do 25 tysięcy a czasami nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tez musimy stale szukać nowych potencjalnych dawców – mówił podczas prelekcji Wojciech Niewinowski, pracujący w fundacji od kilku lat.

Wojtek, jak nikt inny doskonale wie, dlaczego tak ważne jest ciągłe poszerzanie bazy danych potencjalnych dawców. Sam kilka lat temu potrzebował przeszczepu. Z pomocą wówczas przyszła mu fundacja, w której obecnie pracuje. W bazach danych DKMS udało się znaleźć jego genetycznego bliźniaka. Przeszczep się udał, dzięki czemu dziś Wojtek żyje i jest w pełni zdrowy. Swoje doświadczenia postanowił przekazać innym i związał się zawodowo z fundacją.

- To, że teraz tu jestem i mogę z wami porozmawiać zawdzięczam fundacji oraz osobie, która zarejestrowała się a później ofiarowała mi komórki macierzyste. Podobne szanse otrzymało około 40 tysięcy osób na całym świecie, a każdego dnia 15 kolejnych bierze udział w przeszczepie. Dziś w polskiej bazie danych fundacji DKMS jest już ponad 633 tysiące potencjalnych dawców, jednak jest to wciąż liczba niewystarczająca. Naszą misją jest odnalezienie dawcy dla każdego chorego pacjenta potrzebującego przeszczepu szpiku lub komórek macierzystych. Aby tak się stało potrzebujemy także waszej pomocy i zaangażowania. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie – mówił Wojtek.

Dzisiejsze prelekcje stanowiły wstęp do zakrojonej na szeroką skalę akcji rejestracji potencjalnych dawców zaplanowanej w Ostrołęce na ostatni weekend marca. W sobotę i niedzielę, 28 i 29 marca w kilku punktach miasta wolontariusze stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne pomagać będą w samodzielnym pobraniu wymazu z ust oraz wypełnieniu formularza rejestracyjnego. Akcja dedykowana będzie w głównej mierz dwóm chorującym na białaczkę mieszkańcom Ostrołęki – 8-letniej Amelce oraz 37-letniemu Michałowi. Oboje chorują na białaczkę limfoblastyczną i pilnie potrzebują przeszczepu.

- Jedyną szansą dla Amelki i Michała może okazać się przeszczepienie komórek macierzystych i szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego też organizujemy taką właśnie akcję, która być może da szanse na nowe życie im oraz innym chorującym na białaczkę. Zarejestrować się będzie można w Galerii Bursztynowa, Szkole Języków Obcych Alma Mater, Aquaparku czy siłowni Forma5 Club. Wystarczy poświęcić kilka minut na krótką rozmowę z naszym wolontariuszem i wypełnienie ankiety oraz pobranie wymazu z ust. Zapraszamy do rejestracji wszystkie osoby w wieku od 18 do 55 lat – mówi Joanna Trościanko, organizator dni dawcy w Ostrołęce.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, wazący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z jamy ustnej lub próbki 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×