eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowe eksponaty trafiły do ostrołęckiego muzeum [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. muzeum.ostroleka.plfot. muzeum.ostroleka.pl
REKLAMA

W lipcu zbiory Muzeum Kultury Kurpiowskiej wzbogaciły się m.in. o trzy prace, wykonane przez artystów, byłych żołnierzy uczestników bitew 1831 roku.

Należą do nich: Portret mężczyzny i  Dziewczyna nad morzem autorstwa Teofila Kwiatkowskiego (1809-1891) oraz Portret kobiety wykonany przez Karola Malankiewicza (1802-1877). Nabyte prace stanowią początek kolekcji sztuki, w skład której wejdą prace artystów-żołnierzy 1831 roku tworzących na Wielkiej Emigracji. Oprócz nich muzeum posiada bogaty zbiór grafik o tematyce batalistycznej oraz portretów uczestników wydarzeń z lat 1830-1831.

Pochodzący z Mazowsza Teofil Kwiatkowski odbył studia malarskie w Oddziale Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Gdy wybuchło powstanie listopadowe wstąpił do akademickiej gwardii honorowej, był adiutantem gen. Józefa Chłopickiego. Pod koniec lutego 1831 roku zaczął służbę żołnierza w 4 Pułku Piechoty Liniowej, słynnych „Czwartakach”. Przeszedł z pułkiem szlak bojowy, bił się m.in. pod Ostrołęką 26 maja. W bitwie ostrołęckiej brał udział również podporucznik Karol Malankiewicz (1802-1877) z 8 Pułku Piechoty Liniowej, który w powstaniu dosłużył się rangi kapitana. Jego prace od kilkunastu lat kolekcjonuje muzeum w Ostrołęce (w 2005 roku zakupiono obraz Bitwa pod Ostrołęką, a na początku 2017 roku Scenę batalistyczną).

Po upadku powstania listopadowego, 5 października 1831 roku, obaj artyści-żołnierze udali się na emigrację wraz z gen. Maciejem Rybińskim i rzeszą żołnierzy i oficerów. Na zachód Europy wyemigrowało wówczas ponad stu żołnierzy-artystów. W ogromnej większości ich twórczość nie jest znana, w takim stopniu jak np. Teofila Kwiatkowskiego, który wszedł do grona najbardziej uznanych malarzy emigracyjnych.

Zarówno Kwiatkowski, jak i Malankiewicz osiedli we Francji, zmieniając co pewien czas miejsce pobytu, którym były m.in. Awinion, Paryż, Awalon. Poślubili Francuzki. Próbowali odnaleźć się w innej, trudnej dla nich, rzeczywistości, na jaką zostali skazani do końca życia. Politycznie związani byli z obozem Hotelu Lambert. Kwiatkowski utrzymywał bliższe kontakty z rodziną Adama Jerzego Czartoryskiego, ponadto był przyjacielem Fryderyka Chopina i Teofila Lenartowicza, portretował Adama Mickiewicza. Na emigracji obaj malarze doskonalili warsztat u boku znanych artystów; Kwiatkowski m.in. u Léona Cognieta, a Malankiewicz u Antoineʼa Grosa czy Paula Delarocheʼa. Obaj, jako nieliczni z grona malarzy – uczestników powstania listopadowego, wystawiali na Paryskim salonie, Kwiatkowski częściej, Malankiewicz zaś dwukrotnie.

Dzięki kolekcji, której tematyka wychodzi często poza przedstawienia scen bitewnych, pozostajemy w bliskości z uczestnikami wydarzeń 1831 roku poprzez obcowanie z ich pracami. Nowo nabyte obiekty stanowią interesujący jej początek.

Pozyskanie prac Teofila Kwiatkowskiego i Karola Malankiewicza było możliwe dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego, który sfinansował zakup.

źródło: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×