eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nasi nagrodzeni przez marszałka

REKLAMA
zdjecie 2085
zdjecie 2085
fot. mazovia.eufot. mazovia.eu
REKLAMA
zdjecie 2085

Wśród laureatów jubileuszowej, 10. edycji konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego 2016 znaleźli się przedstawiciele powiatu ostrołęckiego, Edyta Maria Pliszka-Późniewska oraz Teresa i Czesław Niedźwiedzcy.

Do konkursu zostało zgłoszonych blisko 150 produktów, z czego komisja wyłoniła 15 laureatów i przyznała 7 wyróżnień. Uroczysta gala odbyła się w ubiegłym tygodniu i tradycyjnie przyciągnęła miłośników dobrego smaku i zdrowej żywności.

  – Bardzo się cieszę, że współcześni producenci sięgają do tradycyjnych przepisów i inspirują się regionalną kuchnią. Do tego dużą wagę przywiązują do jakości składników, które często pochodzą z ich gospodarstw, ogrodów czy sadów. Dzięki konkursom takim, jak Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, regionalni wytwórcy mogą zaprezentować swoje produkty szerszemu gronu, a konsumenci dowiedzieć się, gdzie kupić tradycyjną żywność. Warto nagradzać i promować produkty smaczne i zdrowe – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

  W tym roku wytwórcy znów byli podzieleni na dwie kategorie – producentów indywidualnych i firmy. W każdej z nich wybierano produkty z podziałem na grupy: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje.

Zwycięzcy otrzymali z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej grawerton oraz nagrody rzeczowe. Wśród producentów indywidualnych nagrodę w kat. przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego zdobył smalec kurpsioski z dodatkiem ogórka kiszonego Edyty Marii Pliszki-Późniewskiej z Przytuł Starych.

- To jest smalec tradycyjny i na tej recepturze się opierałam. Skąd ona? To receptura rodzinna, którą udało się zachować. Ten smalec robiło się u moich rodziców, i dziadków. Praktycznie na większości imprez, na które zostałam zaproszona, zawsze mam ze sobą produkty regionalne, żeby móc je zaprezentować. Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne.

   Wyróżnienie w kat. napoje zdobył  miód pitny „Kurpik” dwójniak Teresy i Czesława Niedźwiedzkich, Pasieka Kurpik z Olszewa Borek.  

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10  11 dk12  13 dk14 dk15 dk16
 17  18 dk19  20  21 dk22  23
dk24  25 dk26  27  28  29  30
×