eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Mer ukraińskiego Zasławia z wizytą w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 2400
zdjecie 2400
fot. UM Ostrołękafot. UM Ostrołęka
REKLAMA

Walenty Pańkowski, mer Zasławia odwiedził Ostrołękę, Wizyta ukraińskiego samorządowca związana była z miejskimi obchodami święta 5 Pułku Ułanów Zasławskich, podczas których wmurowano urnę z ziemią pochodzącą z pola bitwy stoczonej w 1920 roku z bolszewikami.

Mer Zasławia przyjechał do Ostrołęki na zaproszenie samorządu miasta oraz Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Głównym punktem wizyty był udział w corocznym święcie 5 Pułku. Podczas tegorocznych obchodów wmurowana została urna z ziemią pochodzącą z pola bitwy z wojskami bolszewickimi w pobliżu ukraińskiego Zasławia. Wtedy to 5 Pułk uzyskał swoją obecną nazwę.

W ostrołęckim ratuszu Walenty Pańkowski rozmawiał z przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim o zacieśnieniu współpracy miedzy naszymi miastami. Łączący nas element historii jest dobrą podwaliną do zacieśnienia przyjaznych stosunków, wymiany kulturalnej, młodzieżowej i turystycznej. Być może wkrótce poszerzy się lista miast partnerskich Ostrołęki. Na rzecz zbliżenia między społecznościami pracuje od lat Ks. Edward Pióro, proboszcz katolickiej parafii w Zasławiu.

W sierpniu Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich wzięło udział w wyprawie sentymentalno-historycznej, organizowanej przez Zrzeszenie Przewoźników Drogowych w Ostrołęce, wspólnie ze Stowarzyszeniem Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, a także mieszkańcami Ostrołęki na Ukrainę, szlakiem pól bitewnych 5 Pułku Ułanów Zasławskich. To wtedy pobrano ziemię z pola bitwy pod Zasławiem, którą wmurowano w minioną niedzielę w podstawę pomnika poświęconego ułanom.

Obecnie z merem Pańkowskim prowadzone są rozmowy na temat uhonorowania potyczki z bolszewikami oraz poległych tam ułanów 5 Pułku pamiątkową tablicą i krzyżem.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×