eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kotowski: Mam nadzieję, że na 11 listopada otworzymy pierwsze ekspozycje w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9316
zdjecie 9316
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W przeddzień święta Żołnierzy Wyklętych miejscy radni zdecydują o utworzeniu w Ostrołęce muzeum poświęconemu pamięci bohaterom walk z komunistycznym oprawcą. Pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta trafi prezydencki projekt uchwały o stworzeniu pierwszego w Polsce muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Plany utworzenia w Ostrołęce muzeum Żołnierzy Wyklętych pojawiły się w połowie zeszłego roku. Miałoby ono powstać w zabytkowych budynkach po byłym areszcie śledczym przy ulicy Traugutta. Przygotowany przez prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego projekt uchwały w tej sprawie trafił w piątek, 15 lutego do kancelarii Rady Miasta, a pod obrady trafi na najbliższej sesji, 28 lutego.

- Projekt uchwały, który przedkładam radzie to pierwszy akt powołania w moim przekonaniu wyjątkowego muzeum nie tylko w skali miasta czy regionu ale też całego kraju – powiedział nam prezydent Kotowski – Przywracanie pamięci Żołnierzom Wyklętym, należnego im szacunku to obowiązek narodu i państwa, ale także samorządu. Nie możemy w tej kwestii czekać na decyzje państwowe, ponieważ w wielu wypadkach one po prostu nie zapadają – dodał Kotowski.

Jeśli radni pozytywnie rozpatrzą przedstawiony przez prezydenta Kotowskiego projekt uchwały prace nad uruchomieniem muzeum ruszą jeszcze w marcu. Początkowo będą to 3 lub 4 sale ekspozycyjne, jednak w miarę pozyskiwania środków muzeum będzie się rozrastało. Pomoc przy realizacji projektu zaoferował dotychczasowy zarządca budynku – dyrekcja Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Więźniowie mogliby wykonywać proste prace porządkowe czy remontowe.

Do momentu utworzenia muzeum zarządzanie budynkiem i prowadzenie prac konserwatorskich i remontowych nadzorował będzie Miejski Zarząd Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej. Ostatecznie jednak projekt uchwały zakłada, że muzeum będzie oddzielną jednostką. Umożliwi to choćby pozyskiwanie środków zewnętrznych na rozbudowę obiektu.

- Już teraz zgłaszają się do nas ludzie nie tylko z naszego regionu ale i z całej Polski, chcący przekazać nam wyjątkowe pamiątki rodzinne. Mamy pełną akceptację i współpracę naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej. Swoją pomoc oferują także wolontariusze z różnych stowarzyszeń. Mam szczerą nadzieję, że na 11 listopada uruchomimy już pierwszą ekspozycję – powiedział Kotowski.

Więzienie gdzie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zostało zbudowane w 1903 roku przez władze carskie na ówczesnych obrzeżach miasta. Podczas I i II wojny światowej, podczas gdy zniszczenia miasta sięgały 70 proc., budynki więzienia praktycznie nie zostały uszkodzone. Po wojnie placówka miała charakter karno-śledczy i była nadzorowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W jednostce umieszczano przeciwników politycznych oraz przestępców. Wśród aresztowanych byli niektórzy żołnierze AK.

Zobacz zdjęcia i wideo budynku po Areszcie Śledczym jakie nasza redakcja zrobiła w sierpniu 2012 roku.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×