eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Konsekracja kościoła w Dylewie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

10 czerwca odbyła się uroczysta konsekracja kościoła pw. NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie. Poświęcenia kościoła dokonał biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Konsekracja odbyła się w 10 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni.

W tym uroczystym wydarzeniu, poświęcenia kościoła, uczestniczyli bardzo licznie duchowni, w tym także biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, parlamentarzyści, władze powiatu ze starostą Stanisławem Kubłem, władze gminy oraz parafianie. Gospodarzem uroczystości był proboszcz ks. kan. Jacek Majkowski, który przypomniał historię powstania kościoła w Dylewie. Budowa ruszyła 20 maja 2006 roku. Plac pod nią poświęcił ks. dziekan Marian Niemyjski, proboszcz parafii w Kadzidle. Projekt wykonali: Mirosław Grzyb, Tomasz Pudło oraz Jarosław Dwigacz.

- Dziękuję Bogu, że dzieło wówczas podjęte udało się doprowadzić do końca. Dzisiejsza uroczystość to właściwa chwila, by podziękować wszystkim, którzy swoją  pracą przyczynili się do powstania naszej świątyni - mówił proboszcz, wymieniając nazwiska budowniczych oraz  nazwy firm, które wsparły budowę. - Bardzo często jedynym wynagrodzeniem dla nich były słowa "Bóg zapłać" - zaznaczył. - Za wszystkie ekstra rabaty, okazyjne ceny, nieodpłatne usługi, ofiarowane parafii materiały serdecznie  dziękuję. -  Także  parafianom z Kadzidła  i Dylewa, którzy pracą i ofiarą współtworzyli swój kościół. Za wsparcie finansowe i duchowe ksiądz Jacek dziękował jeszcze długo, gdyż wiele osób dołożyło swoją cegiełkę do powstania kościoła.  - Bogu niech będą dzięki za wszystkich ludzi dobrej woli – mówił.

I wymienił najważniejsze daty w jedenastoletniej historii budowy kościoła. A są to: maj 2006 roku - wytyczenie terenu pod budowę, wykopy i szalowanie ław. Potem od maja do sierpnia  - zalanie fundamentów i obłożenie ich kamieniem. Od marca 2007 do lipca 2010 roku trwała budowa murów, powstała także elewacja kościoła. 10 czerwca 2007 roku ksiądz biskup  Tadeusz Bronakowski wmurował kamień węgielny. Od sierpnia 2008 do czerwca 2010 powstały więźba dachowa i pokrycie dachowe. Od września do listopada 2010 -  wykonane zostały  tynki i wylane posadzki. W sierpniu 2010 roku powstała instalacja elektryczna i nagłośnienie. 16 listopada 2010 roku, podczas uroczystości odpustowych w parafii, ks. biskup Stanisław Stefanek poświęcił kościół. 5 lutego 2013 roku Starostwo Powiatowe wydało pozwolenie na jego użytkowanie. Od maja 2013 roku do końca sierpnia 2016 roku powstawała  polichromia, wykonana przez malarza pochodzącego z Kadzidła - Marcina Sutułę. Latem 2015 roku wiosną 2016 zbudowano dwa parkingi o pow. ponad 1000 m kw. Również w 2016 r. ustawiono marmurowy ołtarz soborowy, wykonano ostatnie umeblowanie. 2017 rok to przygotowanie do konsekracji.

To jak wyglądają poszczególne momenty konsekracji i jaka jest symbolika w obrzędzie wyjaśniał podczas mszy świętej ks. dr  Jarosław Sołowianiuk z kurii w Łomży. Na początku biskup konsekrator poświęcił wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa, poprzedzonej  wręczeniem księgi Pisma Świętego lektorom, nastąpiło namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła.  Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Pan Jezus został namaszczony (Mesjasz), aby odkupić ludzkość. Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się też ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i jemu służyć jako dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy do niego  przychodzą. Następne jest uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa - Światłość świata.

Homilię wygłosił bp Janusz Stepnowski.

- Kościół ma sens, kiedy jest wypełniony ludźmi, którzy się  modlą.  Każdy z nas jest świątynią bożą. Ten dom z cegieł by nie wystarczył, ale ludzie zbierają się w nim, by wspólnie zanosić swoje modlitwy.  W tym domu ludzie doznają sakramentu pokuty i przebaczenia; w tym domu, przed ołtarzem przyrzekają sobie miłość i życie razem aż do śmierci. W tym domu młodzi chrześcijanie przyjmują chrzest święty czy później, po kilku latach, Pierwszą Komunię Świętą. Ten dom jest domem ludzi, którzy zdążają do naszego  Zbawiciela -  mówił.

Po homilii,  kanclerz kurii ks. kan. Artur Szurawski odczytał dokument upamiętniający konsekrację świątyni oraz ołtarza. Podpisy na nim złożyli, oprócz biskupa łomżyńskiego, także  wywodzący się z gm. Kadzidło  -biskup  Wiesław Szlachetka, kanclerz kurii łomżyńskiej Artur Szurawski, ks. inf. Jan Sołowianiuk,  ks. dziekan Marian Niemyjski,  proboszcz parafii w Dylewie  ks. Jacek Majkowski i inni kapłani. Jeden z egzemplarzy  uroczyście wmurowano pod mensą ołtarza wraz z relikwiami św. Tarsycjusza i monetą z wybitym rokiem 2017. Dwa pozostałe dekrety trafią do archiwów parafii i kurii.

W procesji z darami szli do ołtarza  m.in.  przedstawiciele wsi należących do parafii, wspólnot,  starosta powiatu Stanisław Kubeł, wójt gm. Kadzidło Dariusz Łukaszewski, senator Małgorzata Kopiczko.

Na koniec uroczystej mszy św. gromkimi brawami parafianie podziękowali swojemu proboszczowi ks. Jackowi Majkowskiemu za to, że podjął się trudu budowy świątyni. Ks. dziekan Marian Niemyjski przypomniał, że w dniu nominacji  przez biskupa  na tę funkcję, przyszedł on do Dylewa z Kadzidła pieszo. A o tę nominację prosił biskupa nie kto inny jak właśnie ks. Niemyjski.

Po mszy św.  na pokonsekrowanym ołtarzu została wyłożona duża karta, na której można było złożyć swój podpis i ucałować ołtarz - dla uzyskania odpustu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, mm

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×