eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jutro rusza ósma edycja Ostrołęckiego Festiwalu Fotograficznego

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
REKLAMA

Wernisaż Galerii Bezdomnej otworzy ósmą edycję Ostrołęckiego Festiwalu Fotograficznego. Tematem przewodnim tegorocznego OFF-u będzie fotografia z podróży.

VIII Ostrołęcki Festiwal Fotografii organizują Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne i „Galeria Ostrołęka” OCK. Patronat nad imprezą objął prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

Dzięki uprzejmości Leica Gallery ostrołęczanie będą mogli zobaczyć dwie wystawy w Galerii Ostrołęka, nie zabraknie też fotografii podróżującej ostrołęczanki – Agnieszki „Atamanki” Białobrzewskiej i interesującej fotografii socjologicznej z wędrówki po Peru Daniela Kozińskiego.

- Tym razem chcielibyśmy zainteresować festiwalem również dzieci i przygotowujemy dla nich ciekawe warsztaty fotograficzne w formie zabawy z fotografią – mówią organizatorzy festiwalu, członkowie OTF.

Wystawy w ramach VIII edycji Ostrołęckieg Festiwalu Fotografii

8 października 2016, budynek „Starego Kasyna” – uruchomienie „Galerii Bezdomnej”.

Projekt realizowany od lat w wielu miastach, którego pomysłodawcami są znani fotografowie: Tomek Sikora i Andrzej Świetlik. W Ostrołęce inauguracja „Galerii Bezdomnej”, z udziałem Tomka Sikory, odbyła się w trakcie drugiej edycji OFF-u. Wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich zdjęć zapraszamy o godz. 10.00 do przygotowania ekspozycji, a na godz. 18.00 osoby wystawiające swoje prace zapraszają gości na wernisaż, na który sami przynoszą poczęstunek dla zaproszonych.

13 października 2016, godz. 17.30 – Cafe Fusy, ul. Bernardyńska - Wernisaż wystawy „Na ulicy w Heracie. Afganistan” Agnieszki Białobrzewskiej.

Agnieszka z wykształcenia jest pedagogiem, z zamiłowania podróżnikiem. Odwiedziła już blisko 100 krajów świata, także te leżące poza utartymi szlakami turystycznymi, jak Iran, Afganistan czy Turkmenistan. Na prezentowanej wystawie zobaczymy, że pomimo wojny na ulicach Heratu życie toczy się w miarę normalnie. Wprawdzie na każdym kroku widać wojsko, żołnierzy w kamizelach kuloodpornych i groźnie straszące zasieki, ale życie zwykłych ludzi toczy się mimo wojny. Są sklepy, warsztaty, piekarnie i zakłady usługowe.

13 października 2016, godz. 19.00 – „Galeria Ostrołęka” – wernisaż wystawy „Sicily monochrome” Jacka Poremby.

Autor to fotograf – portrecista, znany już ostrołęckim miłośnikom fotografii z jednej z poprzednich edycji festiwalu poświęconej fotografii portretowej. Na rynku fotograficznym obecny od 20 lat. Wystawa „Sicily Monochrome” jest kontynuacją cyklu autorskiego – „Krajobrazy”, powstającego niejako równoległe do głównego nurtu twórczości artysty- portretu. Projekt „Krajobrazy” Poremba rozpoczął w 2001 roku niezwykłą, dwumiesięczną podróżą do Sudanu. Drugą, po Sudanie, fascynacją Poremby są Włochy. Od kilkunastu lat artysta odwiedza ten kraj i uważa się za italianofila. Sycylię odkrył kilka lat temu. Surowe piękno wyspy zauroczyło go i stało się niezwykłą inspiracją dla poszukiwań artystycznych. Niektóre ze swoich wrażeń autor zamknął w cyklu dwudziestu czterech czarno-białych fotografii, zabierających widza w podróż przez nastrojowe krajobrazy Sycylii, zarejestrowane aparatem Leica Monochrom.

13 października 2016, godz. 19.30 – „Galeria Ostrołęka” – wernisaż wystawy Anity Andrzejewskiej „Nieśpiesznie”.

Autorka jest absolwentką Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych . Fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Wiele podróżuje, ale jej fotografii nie można nazwać podróżniczą. To zdjęcia, które przenoszą widza w nieznaną mu czasoprzestrzeń. „Nieśpiesznie” to projekt nieoczywisty, osobisty, opracowywany przez długie miesiące w ciemni. „90 procent zdjęć zrobiłam w Birmie, reszta pochodzi z sąsiedniego Laosu. Widać tak już jest, że ciągnie mnie w rejony trudne, konfliktowe, a jednocześnie bogate kulturowo i etnicznie (wcześniej był Iran, Pakistan, Syria, Kaszmir). W kierunku zanikających, głęboko zakorzenionych tradycji” – komentuje swoją wystawę Andrzejewska.

14 października 2016, godz. 18.00 – hol I p. OCK – wernisaż wystawy „Kobiety Peru” Agnieszki Białobrzewskiej.

Ludzie w Peru, to barwny rozdział. Szczególnie fotogeniczne są peruwiańskie kobiety. Noszą kopiaste kolorowe spódnice do kolan, tradycyjne kapelusze i wielobarwne chusty na ramionach, w których często ukryte są dzieci. Tkaniny na ubrania robią własnoręcznie na dość prymitywnych krosnach.

14 października 2016, godz. 18.30 – hol OCK – Wernisaż wystawy „Znak nieskończoności” Daniela Kozińskiego.

Daniel Koziński, warszawiak, z wykształcenia fotograf. Pierwsze zdjęcia publikował w miesięczniku „Pani”, a przez wiele lat zawodowo związany był z „Gazetą Wyborczą”. Zdjęcia do prezentowanej wystawy powstały w Arequipa, drugim co do wielkości mieście w Peru, a dokładniej na Plaza de Armas. Plaza oprócz atrakcji turystycznej to po prostu biura pod chmurką, usługi dla ludności, noclegownia czyli co tylko można chcieć a co nie jest zabronione.

Konsultacje
15 października 2016 (sobota), od godziny 11.00 do godziny 14.00 w „Galerii Ostrołęka”, pl. Bema 14

Przegląd portfolio – konsultacje dla amatorów fotografii w zakresie kompozycji, kadrowania, operowania światłem i tematyki własnych fotografii. Konsultacje poprowadzi Tomek Lendo.

Warsztaty
Od 17 do 27 października 2016 r. zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat, w zorganizowanych grupach, na dwugodzinne warsztaty fotograficzne „Czary-mary”. Szczegółowe informacje i zapisy w „Galerii Ostrołęka” pl. gen. J. Bema 14, tel. 297643954.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×