eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest przetarg na budowę nowej elektrowni w Ostrołęce. Prace ruszą za 1,5 roku [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Energa SA i Enea SA ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1 000 MW. „Budowa powinna ruszyć na początku 2018 roku” - zapewniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W siedzibie Energa Elektrownie Ostrołęka odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, prezesa Energa S.A.Dariusza Kaśkówa, prezesa Enei Mirosława Kowalika, posła Arkadiusza Czartoryskiego oraz przedstawicieli samorządu Ostrołęki. Podczas konferencji przekazano niezwykle ważne dla Ostrołęki i regionu informacje o ogłoszonym właśnie przetargu na budowę elektrowni C o mocy około 1000 MW.

Przedmiotem zamówienia jest budowa „pod klucz" kondensacyjnego bloku energetycznego o mocy elektrycznej ok. 1000 MWe i o sprawności netto 45 proc. pracującego na parametrach nadkrytycznych pary. Inwestycja będzie oparta o nowoczesne technologie i będzie spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji mają czas na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 20 lutego 2016 roku. Wstępny termin ich rozpatrzenia wynosi trzy miesiące. Firmy wybrane w tym procesie, będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert, które następnie będą podlegały ewaluacji w wyniku dialogu konkurencyjnego. Jego procedura została przyjęta do przedmiotowego postępowania przetargowego.

- Kilka miesięcy temu przyjęliśmy kierunek, aby wrócić do budowy nowego bloku w Ostrołęce. Dziś dwaj partnerzy – Energa i Enea – podejmują wysiłek inwestycyjny decyzją o rozpoczęciu jednej z największych inwestycji w tym roku w Europie. Modernizujemy elektrownie i stawiamy na nowe efektywne bloki. Opublikowane dziś ogłoszenie o przetargu kierujemy do wykonawców w Europie. Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce – mówi Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2018 roku i zakończyć w 2023 roku, a komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C spodziewana jest w 2024 roku.

- Jest to bez wątpienia największa w historii Ostrołęki od czasów powstania miasta inwestycja. Trzeba też uczciwie przyznać, że gdyby nie zaangażowanie ministra Tchórzewskiego na Śląsku w rozwiązanie problemu polskiego górnictwa nie byłoby możliwości, żeby spokojnie przystąpić do realizacji inwestycji w Ostrołęce. Coś, co jeszcze półtora roku temu wydawało się niemożliwe, czego nie chciał podjąć się żaden z ministrów argumentując to wieloma problemami, dziś staje się faktem – mówił podczas konferencji prasowej poseł Arkadiusz Czartoryski.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea, na podstawie umowy inwestycyjnej zawartej 8 grudnia br.

- Rozpoczynamy dziś procedurę wyłonienia generalnego wykonawcy najnowocześniejszego bloku konwencjonalnego w Polsce, który ma działać systemowo i w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko. Odmroziliśmy ten projekt w maju tego roku, przeprowadziliśmy szereg analiz i znaleźliśmy partnerów. Porozumieliśmy się z PGG, która dostarczy nam węgiel oraz z Eneą, która będzie naszym partnerem przy tej budowie. Nie wykluczamy oczywiście udziału inwestora finansowego w kolejnych etapach, jednocześnie już teraz znaleźliśmy możliwość spięcia finansowego tej inwestycji tak, aby budowała ona wartość naszej Grupy. Dziś zapraszamy wykonawców do udziału w przetargu i według naszych obliczeń budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 roku. Główny nawał pracy dopiero przed nami  - mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

- Wspólna budowa wysokosprawnego, niskoemisyjnego bloku Ostrołęka C wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Enei – podkreślił prezes Enei Mirosław Kowalik. – Pracujemy nad znacznym zwiększeniem sprzedaży energii elektrycznej do Klientów końcowych, co będzie nawiązywało do rozbudowy własnych, konwencjonalnych mocy wytwórczych. W połączeniu z pozostałymi jednostkami wytwórczymi pozostającymi w portfelu Grupy, Ostrołęka C pozwoli na optymalizację zarządzania aktywami i zwiększy udział w rynku wytwarzania. W konsekwencji, wzmocni to pozycję rynkową Enei – dodał prezes Kowalik.

Zgodnie z zawartą umową inwestycyjną, spółki podzieliły planowaną współpracę na trzy etapy. Będą to kolejno:

- Etap Rozwoju, który będzie trwał do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy;
- Etap Budowy, który obejmie czas do oddania Elektrowni Ostrołęka C do komercyjnej eksploatacji
- Etap Eksploatacji, w czasie którego Elektrownia Ostrołęka C będzie komercyjnie użytkowana.

Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy jest uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Eneę akcji spółki celowej (tj. Elektrownia Ostrołęka SA) do realizacji Projektu. Wniosek w tej sprawie został już złożony  do Urzędu.

Głównym założeniem budowy bloku energetycznego w Ostrołęce jest realizacja inwestycji rentownej, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy. Projekt zakłada otwartość na udział inwestorów finansowych i funduszy inwestycyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×