eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jan Pospieszalski „Bliżej” w Ostrołęce: O przywracaniu pamięci i usuwaniu symboli komunizmu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

- Ostrołęka w sposób skuteczny zrealizowała dekomunizację ulic. Wiele miast w Polsce mogłoby się od Ostrołęki uczyć - podkreśla w rozmowie z naszym portalem Jan Pospieszalski.

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zostanie wyemitowany kolejny odcinek programu Jana Pospieszalskiego - „Bliżej”. Tym razem prowadzący i jego goście będą rozmawiali o przywracaniu pamięci o bohaterach oraz o usuwaniu z przestrzeni publicznej komunistycznej symboliki.

- Warszawa z trudem radziła sobie w przywracaniu pamięci o bohaterach. Trudno było wyeliminować z przestrzeni publicznej zdrajców i bandytów, którzy patronowali ulicom. Do dzisiaj w stolicy jest jeszcze cała masa miejsc, upamiętniających tych, którzy wprowadzali w Polsce komunizm. Do dzisiaj jest jeszcze ulica Rzymowskiego, czy pomnik „czterech śpiących” - mówi Jan Pospieszalski w rozmowie z eOstroleka.pl. - Jednak najtrudniejsze do zaakceptowania jest to, że głównym akcentem architektonicznym i urbanistycznym w panoramie Warszawy pozostaje Pałac im. Józefa Stalina, przemianowany w latach pięćdziesiątych na Pałac Kultury i Nauki, który oczywiście z kulturą i nauką nie ma nic wspólnego. Jest maczugą, która zmasakrowała tkankę miejską, która wykluczyła 50 hektarów z centrum, sprawiając, że to centrum nigdy nie zostało zasymilowane przez mieszkańców Warszawy. Na dodatek, jego utrzymanie pożera gigantyczne pieniądze. Mimo to, radni nie potrafili postąpić tak, jak dziewięćdziesiąt lat wcześniej postąpili ich poprzednicy, którzy zadecydowali o rozbiórce Soboru Aleksandra Newskiego. Był to przede wszystkim symbol dominacji caratu nad Polską i nasi dziadowie podjęli słuszną decyzję uznając, że przestrzeń symboliczna jest ważna.

Jako przykład miasta, które poradziło sobie z symbolami komunizmu i jednocześnie uhonorowało bohaterów, Pospieszalski podaje właśnie Ostrołękę. Komunistyczni działacze przestali „patronować” ostrołęckim ulicom, w centrum miasta, na skwerze Lecha Kaczyńskiego, stoi pomnik Żołnierzy Wyklętych, jedna ze szkół nosi imię Danuty Siedzikówny „Inki”, a największe rondo - Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”...  We wtorek ekipa „Bliżej” zbierała w Ostrołęce materiał do najbliższego odcinka programu.

- Ostrołęka w sposób skuteczny zrealizowała dekomunizację ulic. I nie odbywało się to kosztem mieszkańców, nie odbywało się to kosztem jakichś wielkich wyrzeczeń. Tutaj większość radnych, zainspirowana przez ludzi, którzy cenią prawdę i tradycję, zrealizowała to w taki sposób, że można tylko pozazdrościć. Wiele miast w Polsce mogłoby się od Ostrołęki uczyć - podkreśla Pospieszalski.

Jan Pospieszalski: Bliżej, emisja w czwartek, 1 marca, o godz. 22:30 na TVP Info. Wśród gości m.in. Grzegorz Wąsowski z Fundacji „Pamiętamy”.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×