eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

IPN: Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar totalitaryzmów. Odnaleziono żołnierza z powiatu ostrołęckiego

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRMfot. Grzegorz Jakubowski / KPRM
REKLAMA

Instytut Pamięci Narodowej przekazał noty identyfikacyjne rodzinom ofiar terroru komunistycznego i nazistowskiego. Wśród zidentyfikowanych ofiar znalazł się także żołnierz pochodzący z miejscowości Stara Wieś w powiecie ostrołęckim.  

Noty identyfikacyjne wręczono 22 ofiarom terroru komunistycznego i nazistowskiego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- To dla mnie już trzecia taka uroczystość w Pałacu Prezydenckim, kiedy wręczymy najbliższym żołnierzy Rzeczypospolitej - poległych, pomordowanych za to, że do samego końca wierni byli złożonej przysiędze i walczyli o wolną suwerenną Polskę - noty identyfikacyjne poświadczające to, że po tych dziesiątkach lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia zwłok ich najbliższych, co w efekcie umożliwi także pogrzebanie szczątków, tych którzy za Polskę walczyli - powiedział prezydent.

Ignacy Długołęcki, ps. „Jerzy” urodził się 30 lipca 1928 r. w m. Stara Wieś w pow. ostrołęckim, był synem Stanisława i Anny z d. Borkowskiej. W sierpniu 1947 r. wstąpił do oddziału Witolda Boruckiego ps. „Dąb”, stojącego na czele Komendy Powiatu „Mściciel”, obejmującej część pow. Przasnysz i Maków Maz., która podlegała Komendzie XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Został przydzielony do drugiej drużyny, dowodzonej przez Eugeniusza Lipińskiego ps. „Mrówka”. Brał udział w akcjach zbrojnych na posterunki MO oraz wymierzonych przeciwko funkcjonariuszom UB. 7 lipca 1948 r. w trakcie starcia z oddziałem wojska w okolicy wsi Jaciążek w pow. makowskim został postrzelony i aresztowany. WSR w Warszawie wyrokiem z 23 grudnia 1948 r. skazał go na karę śmierci, która została wykonana 5 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki Ignacego Długołęckiego zostały odnalezione w sierpniu 2012 r. w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w terenie kwatery „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

/prezydent.pl/

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×