eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Ekumenicznie o wierze w Europie [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2400
zdjecie 2400
REKLAMA

Po raz pierwszy w Polsce obradować będzie w najbliższych dniach Wspólny Komitet Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). To jedno z najważniejszych gremiów ekumenicznych na naszym kontynencie.

Spotkanie CCEE-KEK rozpocznie się w poniedziałek, 4 lutego w godzinach popołudniowych. Przybyłych przywita najpierw przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Obrady będą toczyć się wokół tematu „Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania czy możliwości?” Wprowadzenia w obrady dokonają przewodniczący CCEE kard. Péter Erdö oraz przewodniczący CEC metropolita prawosławny Emanuel.

Nawiązując do pytania o nowe ruchy, postawionego w temacie spotkania, abp Michalik mówi: ­– Jestem przekonany, że są wielką szansą ze względu na formację, którą ofiarowują, której dokonują wśród chrześcijan. Formację pogłębiającą własną tożsamość poszczególnych grup w Kościele, ale też formację ekumeniczną, która pokazuje, jak wiele mamy wspólnego i którędy można by prowadzić ludzi do tego zbliżenia między wyznawcami jednego Chrystusa w jednym chrześcijaństwie.

Spotkanie CCEE-KEK jest spotkaniem roboczym, w którym bierze udział kilkanaście osób, m.in. rumuński metropolita prawosławny Józef, pastor Claire Sixt-Gateuille i dr Joanna Matuszewska z Kościoła ewangelicko-reformowanego, a ze strony katolickiej  – kard. Angelo Bagnasco z Genui, abp Kevin McDonald z Wielkiej Brytanii i ks. Stanisław Wargacki SVD.

O sytuacji religijnej i ekumenicznej w naszym kraju będą mówić podczas specjalnej sesji bp Krzysztof Nitkiewicz – przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz biskup luterański Jerzy Samiec – wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Na zakończenie obrad Wspólnego Komitetu głos zabiorą wiceprzewodniczący CCEE abp Józef Michalik i wiceprzewodnicząca KEK pastor Cordelia Kopsch, protestantka.

Wspólny Komitet obu organizacji powstał w 1972 i jest najwyższym szczeblem dialogu między nimi. Zbiera się zwykle raz w roku, a w jego skład wchodzą przewodniczący, ich zastępcy i sekretarze generalni oraz po czterech członków CCEE i KEK.

Konferencja Kościołów Europejskich istnieje od 1959 r. Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r., a rok później powstał Wspólny Komitet, który jest jednym z najważniejszych gremiów ekumenicznych na naszym kontynencie.

Źródło: Biuro Prasowe KEP
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×